Dojčenie a menštruácia

v kategórií: Laktačné poradenstvo
prečítaní: 774

Dojčenie a menštruácia

Dojčiace matky dostávajú menštruáciu priemerne okolo 14. mesiacov po pôrode, ale rozpätie je veľmi široké smerom nahor aj nadol. Pomerne málo mamičiek dostane menštruáciu v prvých pár mesiacoch po pôrode, čo ale neznamená, že nie je možné, aby ste takto skoro menštruáciu dostali, rovnako ako môže byť úplne normálne, ak sa matke nevráti menštruácia aj neskôr, napr. až po 2. roku života dieťaťa.

Materské mlieko je počas celého cyklu matky rovnako kvalitné a vhodné pre bábätko. Bábätko sa môže dojčiť, aj keď matka dostane menštruáciu. Ak je všetko ostatné s dojčením v poriadku, tak menštruácia nijako neovplyvňuje dojčenie.

Niektoré matky však popisujú, že dieťaťu počas menštruácie „mlieko nechutí“, že sa tvorba mlieka zníži. Hovoria o tom, že pred menštruáciou dieťa nie je spokojné, odťahuje sa od prsníka, odmieta sať, rovnako ako aj počas menštruácie, a potom sa to po skončení menštruácie zlepší a dieťatku pije lepšie.

Otázka je, či je toto správanie spôsobené zmenou chute. Pravdepodobne neexistujú vedecké štúdie, ktoré by sa zaoberali otázkou chuti mlieka počas menštruácie. Chuť materského mlieka sa totiž mení neustále podľa toho, čo matka zjedla. A to je dobré, pretože takéto zmeny v chuti materského mlieka pripravujú bábätko na jedenie príkrmov. Navyše popisované správanie nie je po nabehnutí menštruačného cyklu bežné; drvivá väčšina matiek žiadnu zmenu v správaní bábätka nepozoruje.

Nasledujúce vysvetlenie nespokojnosti bábätka pri dojčení je o niečo pravdepodobnejšie než vysvetlenie opierajúce sa o teóriu zmenenej chuti: Väčšina žien, ktoré túto situáciu popisujú, o nej hovoria v prípade, že dostali menštruáciu pomerne skoro po pôrode. Ak to tak je, tak to vo väčšine prípadov znamená, že menštruáciu dostali tak skoro, lebo sa im znížila tvorba mlieka (bábätko spí dlho v noci, nie je správne prisaté, nepije dostatočne, nespí s matkou v posteli, má cumlík, matka začala brať antikoncepciu atď.).

Menštruácia v takomto prípade teda nie je príčinou zníženej tvorby mlieka, ale jej dôsledkom. A v súvislosti s tým, je možné, že sa tvorba mlieka ešte väčšmi zníži tesne pred menštruáciou alebo počas menštruácie.
Stáva sa to často aj ženám, ktoré mali na začiatku vynikajúcu tvorbu mlieka, a tá sa potom znížila do takej miery, že dostali menštruáciu.
Ak je to tak a bábätko sa od prsníka odťahuje, plače, nechce sa prisať, nepije poriadne, je možné, že by pomohlo, aby pitie bábätka skontrolovala laktačná poradkyňa, pretože sa dá posúdiť, či sa takto bábätko správa pre to, že nepije dostatočné množstvo mlieka, a táto situácia sa dá napraviť, okrem iného aj zvýšením tvorby mlieka. Okrem toho by sa mali hľadať príčiny, ktoré spôsobili zníženie tvorby mlieka.

Prebraté z www.mamila.sk.