Ako prekonať "štrajk" v dojčení?

v kategórií: SOS pre obete násila
prečítaní: 651

Ako prekonať „štrajk“ v dojčení

Čo je to „štrajk“?

V minulosti sa „štrajk“ v dojčení považoval sa samostatný problém, ktorého príčina nebola známa a ktorý bol typický pre určité obdobia/mesiace života dieťaťa. Existovala predstava, že „štrajk“ nastáva náhle a v podstate bez príčiny. Stáva sa stále zrejmejším, že „štrajk“ a jeho prejavy sú spojené s otázkou toku mlieka a zníženia tohto toku v dôsledku zníženej tvorby mlieka. Inými slovami, „štrajk“ v skutočnosti zodpovedá zníženiu tvorby mlieka a nie je neobvyklé, že nastáva pri deťoch, ktorých matky mali spočiatku veľmi vysokú tvorbu mlieka.
Dieťa, ktoré sa dojčilo relatívne dobre, sa začne pri dojčení správať nespokojne, prípadne dojčenie odmietať, hoci predtým sa prisávalo. Môže sa prisať a chvíľu byť spokojné, následne sa môže vrtieť, naťahovať bradavku, púšťať bradavku a znova sa prisávať, prípadne začne odmietať prisať sa na prsník a dojčiť sa. Dieťa plače a odtláča sa, keď ho chce matka priblížiť k prsníku. Často sa stáva, že čím viac sa matka snaží, tým viac dieťa protestuje. Dieťa väčšinou neodmieta dojčenie po celý deň. Prisaje sa napríklad v polospánku – pri zaspávaní alebo pri prebúdzaní a lepšie sa môže dojčiť v noci. V bdelom stave však dieťa odmieta dojčenie napriek hladu a uprednostní napríklad satie ručičky. Dieťa však môže dojčenie odmietať úplne, aj v noci.

Kedy sa vyskytuje a ako dlho trvá?

Môže sa vyskytnúť kedykoľvek, najtypickejšie však okolo 3. a 4. mesiaca veku dieťaťa – ide o zníženú tvorbu mlieka po vynikajúcej tvorbe mlieka. Štrajk sa môže vyskytnúť náhle, bez predchádzajúcich signálov alebo sa situácia postupne zhorší v priebehu niekoľkých dní.

Prečo dieťa odmieta prsník?


Najčastejšou príčinou takéhoto správania je reakcia na znížený tok mlieka v dôsledku toho, že tvorba mlieka matky poklesla. Takáto situácia sa paradoxne často stáva aj mamičkám, ktorých bábätká vynikajúco priberajú a ktoré majú od začiatku veľmi veľa mlieka. Dôvodom je, že s tým súvisí aj to, že bábätko je zvyknuté na rýchly tok mlieka a ak sa tento spomalí, tak bez ohľadu na ešte stále vysokú tvorbu mlieka, bábätko nemusí byť spokojné a reaguje tak, ako popisujú mamičky vo svojich skúsenostiach - rozplače sa, saje si pästičku, hnevá sa pri dojčení atď., a táto situácia má tendenciu zhoršovať sa niekedy až do úplného odmietania prsníka. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať. Dieťa nezískava dostatočný tok mlieka. Bolo opakovane frustrované a to viedlo k čiastočnému alebo úplnému odmietaniu prsníka.
Niekedy do tejto situácie môže vyústiť aj to, ak dieťa dostáva cumlík, príp. sa dojčenie kombinuje s kŕmením fľaše, hoci sa po mnoho týždňov či mesiacov mohlo zdať, že dieťaťu používanie cumlíka či fľaše nevadí.

Pomoc:

1. Odstráňte prípadné príčiny poklesu tvorby mlieka, uvedené v protokole dr. Jacka Newmana Pomalé priberanie po počiatočnom dobrom priberaní, vrátane odporúčaní ohľadom nepoužívania cumlíka a fľaše.

2. Zvýšte tvorbu mlieka. Zásadné zvýšenie tvorby mlieka je v takýchto prípadoch jedným z dôležitých kľúčov k úspechu. Použite farmakologické prostriedky na zvýšenie tvorby mlieka – Motilium alebo Costi (účinná látka domperidón), tak dlho a v takom dávkovaní, ako vám bude odporučený po zhodnotení situácie poradkyňou pri dojčení osobne.

3. Keď sa dieťa prisaje, zvýšte prísun mlieka dieťaťu: postupujte podľa Protokolu na zvýšenie prísunu mlieka (použite stláčanie, keď dieťa saje, ale už nepije, a ak treba, dokŕmte dieťa laktačnou pomôckou, v prípade starších detí pohárikom alebo lyžičkou).

4. Keď sa dieťa dlhšiu dobu odmieta prisať a je potrebné ho dokŕmiť, urobte tak pohárikom alebo lyžičkou. Odstriekavajte si mlieko vždy vtedy, keď sa dieťa nedojčí (odmietne prsník a nenadojčí sa). Ak ide o dieťa staršie ako 4 mesiace, môžete mu podávať príkrmy a odstriekané mlieko použiť do príkrmov.

5. Zintenzívnite fyzický kontakt s dieťaťom:

Buďte stále s dieťaťom.
Noste dieťa v nosiči (šatka, babyvak...).
Spite s ním v posteli.
Umožnite mu kontakt koža na kožu.
Okúpte sa s ním.
Uspávajte ho v náručí (napr. v nosiči), nie s cumlíkom, alebo v kočíku.
Sústreďte sa viac na dieťa ako na domáce práce, prípadne iné okolnosti, ktoré vás odpútavajú od dieťaťa.
Pozitívne s ním komunikujte: rozprávajte sa s ním, spievajte mu, usmievajte sa, udržujte pritom očný kontakt.
Vo vhodnej chvíli ponúknite dieťaťu prsník, ale nenúťte ho a neznechuťte mu dojčenie tým, že mu ho budete vnucovať. Môžete pritom experimentovať s rôznymi polohami a rôznymi situáciami, v ktorých prsník ponúknete – napr. sa pokúste dieťa prisať počas chôdze, skákaní na fitlopte atď.
Vyhnite sa tomu, aby ste zo snahy o dojčenie urobili boj a aby dieťa pri tom plakalo.
Na dojčenie sa snažte vystihnúť okamihy, keď dieťa nie je pri plnom vedomí (zaspávanie, prebúdzanie, noc).
Pri pokusoch o dojčenie odstráňte rušivé elementy alebo podnety, o ktorých viete, že dieťa od dojčenia odvádzajú.

Pamätajte, že štrajk nie je signálom dieťaťa, že sa chce odstaviť. Prirodzené odstavenie prichádza najskôr vo veku 30 mesiacov.

Autor: o. z. MAMILA

Prebraté z www.mamila.sk.