Čo matky často počúvajú od zdravotníkov

v kategórií: Laktačné poradenstvo
prečítaní: 658

Čo matky často počúvajú od zdravotníkov

Preklad statusu dr. Jacka Newmana:
"Niekoľko poznámok, ktoré matky počúvajú od zdravotníkov a ktoré sú rozporuplné a nedávajú zmysel. Takéto a podobné výroky dostávam v emailoch takmer každý deň. Pridajte aj vy svoje ďalšie.
1. Hovorí sa, že zmätenie cumlíkom neexistuje, ale pritom sa dozviete, že učiť dieťa na fľašu musíte najneskôr od 6. týždňov života, pretože inak ju môže odmietať.

2. Po 6. týždňoch po pôrode vám povedia: Musíte začať používať antikoncepciu, pretože na dojčenie sa ako na antikoncepciu nemôžete spoliehať.
Pričom po 12. mesiacoch dojčenia vás budú informovať: Neotehotniete, dokiaľ neprestanete dojčiť.

3. Materské mlieko, ktoré darovala matka dojčiaca 12-mesačné dieťa, nie je vhodné pre mesačné dieťa. Ale napriek tomu, umelé mlieko, ktoré je úplne odlišné od akéhokoľvek materského mlieka a z hľadiska toho, čo potrebuje mesačné dieťa, je omnoho odlišnejšie od mlieka od matky 12-mesačného dieťaťa, je lepšie. NIE JE TAK!

4. Kolostrum najlepšie zabraňuje a lieči nízku hladinu krvného cukru, pretože v organizme bábätka nestimuluje tvorbu inzulínu. Umelé mlieko naopak môže znížiť hladinu cukru v krvi, zvlášť pri bábätkách, ktoré sa narodili malé na svoj vek, pretože umelé mlieko stimuluje tvorbu inzulínu dieťaťa. Napriek tomu dieťaťu podajú umelé mlieko.

5. Je normálne, aby bábätku v prvej hodine - dvoch po pôrode klesli hladiny cukru v krvi, niekedy do takej miery, ktorú považujeme za "nízke hladiny cukru v krvi". Vie sa to, ale bábätku dáme umelé mlieko aj napriek tomu.

6. Deti sa učia dojčiť dojčením. Predčasne narodené deti sa ale vraj potrebujú pred tým, než sa môžu učiť dojčiť, naučiť kŕmiť z fľaše. Čože????

7. Ak sa bábätko narodí predčasne a ešte nie je stabilizované, matke povedia, že ešte nemôže byť v kontakte koža na kožu s matkou. Potom už je bábätko väčšie a stabilizované, a vtedy povedia, že už nepotrebuje kontakt koža na kožu.

8. Umelé mlieko je vraj takmer rovnaké ako materské mlieko. Ale zároveň vám povedia: Nedovoľte, aby sa materské mlieko miešalo v žalúdku bábätka s umelým. (Často používaný dôvod, prečo sa hovorí, že sa nesmie používať laktačná pomôcka na dokrmovanie na prsníku.)

9. Vie sa, že materské mlieko obsahuje protilátky, ktoré chránia bábätko pred infekciou. Zároveň sa to nesprávne interpretuje tak, že materské mlieko zabráni, aby si dieťa vyvinulo vlastnú imunitu.

10. Agresívny marketing umelých mliek sa toleruje, dokonca by sa mal podporovať, aby matky mali možnosť rozhodnúť sa. Ale pritom hovoriť, že dojčenie je pre matku a dieťa dobré, by sa nemalo, pretože to môže v matke vyvolať pocity viny, že nedojčí."