Cmúľanie palčekov - satie ručičiek

v kategórií: Laktačné poradenstvo
prečítaní: 1137

Namiesto ponúknutia cumlíka je potrebné urobiť nasledovné:
1) Zistiť, či sa bábätko dostatočne dojčí (pretože niektoré bábätká toto robia, keď sa z rozličných príčin zníži tok mlieka v dôsledku zníženej tvorby mlieka). Satie pästičky či prstov môže byť prvou známkou toho, že sa tvorba mlieka znížila a bábätko si menší tok mlieka kompenzuje satím mimo prsníka. S týmto vám môže pomôcť poradkyňa pri dojčení osobne.
2) Niekedy si bábätká sajú prsty alebo pästičku ako náhradu za to, že nemajú možnosť byť dostatočne dlho na prsníku. V takom prípade je dobré bábätku ponúknuť prsník a zabrániť tak satiu pästičky či prstov. Môžete bábätko nosiť v nejakom nosiči a ak bude potrebovať sať, ponúknite mu prsník.
V prípade, že príčinou toho, že si bábätko saje ručičku alebo palec, je to, že sa matke znížila tvorba mlieka, väčšinou je možné pozorovať pri dojčení, že bábätká chvíľu na prsníku pijú, a keď sa tok mlieka spomalí, tak namiesto ďalšieho pitia si sajú pästičku. Ak satie pästičky nahrádza pitie na prsníku, tak je potrebné podniknúť kroky na nápravu danej situácie, ktorá má niekedy tendenciu sa zhoršovať. Neplatí pravidlo, že „keby bolo bábätko hladné, tak by sa prisalo a pilo“. Satím pästičky si totiž môže nahrádzať satie na prsníku a nemusí to znamenať, že je dostatočne napapané. Táto skutočnosť sa potom neskôr môže prejaviť nižším váhovým prírastkom napríklad v priebehu nasledujúceho mesiaca. Cmúľanie palčeka je v takom prípade súčasťou správania bábätka pri štrajku - dieťatko sa upokojuje satím palčeka miesto toho, aby sa prisalo na prsník.

Prevzaté z www.mamila.sk