2. O konferencii

v kategórií: Aby dojčenie bolo úspešné - Dr. Jack Newman, FRCPC
prečítaní: 1793

Občianske združenie MAMILA v spolupráci so Slovenským výborom pre UNICEF a s Úniou materských centier organizovalo v dňoch 10. - 11. júna 2006 konferenciu s názvom Aby dojčenie bolo úspešné.


Prednášajúcim bol popredný svetový expert v oblasti dojčenia a pediater, Dr. Jack Newman, FRCPC, z Kanady.

Na konferencii sa prezentovalo všetko, čo je pre úspešné dojčenie potrebné, vrátane toho, čo urobiť, aby sa bábätko prisalo, ako zistiť, či bábätko pije mlieko a či ho má dostatok, ako podporiť tvorbu mlieka, ako postupovať, keď bábätko nedostatočne priberá, ako prekonať problémy s dojčením v prvých dňoch po pôrode ako aj neskôr, vrátane otázky dlhodobého dojčenia. Na tejto dvojdňovej konferencii boli prezentované vedecké štúdie a postupy, ktoré predstavujú inovatívny prístup k otázke dojčenia, overený v spomínanej detskej nemocnici v kanadskom Toronte. Súčasťou prednášok bol aj názorný fotografický materiál spolu s videoukážkami správnych postupov pri dojčení ako i riešenia problémov. Spomínané postupy sa môže naučiť každá mamička a riešenia, ktoré Dr. Jack Newman ponúka, sú riešeniami, ktoré dojčenie nijakým spôsobom nenarúšajú, berú do úvahy pocity matky a podporujú jej sebavedomie. Dr. Jack Newman sa zaoberal aj otázkou viny pri neúspechoch v dojčení, bolesťou počas dojčenia a dojčením, ktoré je sprevádzané zdravotnými problémami dieťaťa alebo matky. V tomto zborníku vám prinášame stručné informácie, ktoré počas konferencie zazneli.

Prednášajúci: Jack Newman MD, FRCPC Dr.

Jack Newman je kanadský pediater a svetový expert v oblasti dojčenia. Založil prvú kliniku na podporu dojčenia v najväčšej nemocnici na svete Toronto´s Hospital for Sick Children. Zároveň je docentom na torontskej univerzite University of Toronto. Má rozsiahle skúsenosti ako pediater z rôznych nemocníc po celom svete, pričom niekoľko rokov pracoval aj na gynekologicko-pôrodníckom oddelení nemocnice St. Michael´s Hospital v Kanade. Má skúsenosť s viac ako dvoma stovkami adoptívnych matiek, ktoré úspešne dojčili adoptované deti. Je poradcom pre UNICEF pre iniciatívu nemocníc priateľských k deťom (BFHI) v Afrike. Je autorom knihy o dojčení a tiež autorom DVD dokumentu s podrobnými ukážkami správneho spôsobu dojčenia. Pravidelne publikuje v odborných vedeckých periodikách na tému dojčenia, napr. Scientific American a v mnohých ďalších. Je vyhľadávaných prednášajúcim na niekoľkých desiatkach konferencií na celom svete ročne. Je nositeľom viacerých prestížnych ocenení Award of Excellence od organizácií podporujúcich dojčenie ako napríklad La Leche League a Lamaze International.

Občianske združenie MAMILA
MAMILA bola založená v roku 2002 poradkyňami v dojčení, ktoré pod záštitou OZ Zdravá Rodina a SV UNICEF už od roku 1996 pomáhali dojčiacim matkám formou telefonického i osobného poradenstva na úrovni matka - matke. Jej hlavnými cieľmi je podporovať a propagovať myšlienku dojčenia v našej spoločnosti, pomáhať matkám prekonávať problémy pri dojčení, vzdelávať poradkyne v dojčení špeciálnymi školeniami v spolupráci s domácimi a zahraničnými organizáciami, zameranými na problematiku dojčenia.