3. Dojčenie, dôležité je správne začať

v kategórií: Aby dojčenie bolo úspešné - Dr. Jack Newman, FRCPC
prečítaní: 2873

"Dojčenie je prirodzený, fyziologický spôsob výživy dojčiat a ľudské mlieko je vyrobené špeciálne pre ne."Umelé mlieko, vyrobené z kravského mlieka, prípadne sójových bôbov, je len pramálo podobné a reklamy, ktoré tvrdia opak, zavádzajú. Prevažná väčšina matiek je dokonale uspôsobená k tomu, aby svoje deti výlučne dojčili približne 6 mesiacov. Dokonca väčšina matiek produkuje viac než dostatok mlieka.
Zastaralé metódy v nemocniciach, ktoré sú nanešťastie založené na kŕmení z fľaše, však stále prevažujú a výsledkom je, že dojčenie sa pre príliš veľa matiek a detí stáva obtiažnym, ak nie nemožným. Aby bolo dojčenie správne a úspešné, je rozhodujúci dobrý začiatok v prvých pár dňoch. Niet však pochýb, že aj napriek zlému začiatku, sa to mnohým matkám a deťom nakoniec podarí.
Kľúčom k úspešnému dojčeniu je, aby sa dieťa dobre prisalo. Dieťa, ktoré sa prisaje dobre, dostáva aj dostatok mlieka. Dieťa, ktoré sa dobre neprisaje, má oveľa väčšie ťažkosti pri získavaní mlieka, hlavne, ak je ho málo.
Zlému prisatiu možno prirovnať snahu nakŕmiť dieťa z fľašky, v ktorej cumlíku je príliš malá dierka - fľaša je plná mlieka, dieťa ho však veľa nedostane. Ak sa dieťa prisaje nesprávne, môže navyše spôsobovať matke bolesti bradaviek.
A ak sa mu nedostáva dostatok mlieka, väčšinou ostáva na prsníku dlhú dobu, čím predlžuje matke bolesť.

Nanešťastie, ktokoľvek môže povedať, že dieťa sa prisalo dobre, aj ak to nie je pravda. Príliš veľa ľudí, ktorí by mali o týchto veciach vedieť, proste nevie, ako dobré prisatie vyzerá.

Tu je niekoľko spôsobov, ako si dojčenie uľahčiť:

1. Správne prisatie je rozhodujúce pre úspech
Toto je kľúč k úspešnému dojčeniu. Príliš veľa matkám bohužiaľ "pomáhajú" ľudia, ktorí nevedia, čo je správne prisatie. Ak vám niekto hovorí, že prisatie vášho dvojdňového dieťaťa je správne, napriek tomu, že máte veľmi boľavé bradavky, buďte skeptickí a spýtajte sa niekoho iného.
Pred tým, než opustíte nemocnicu, by vám mali ukázať, ako zistiť, že dieťa je prisaté správne, že aj naozaj dostáva dostatok mlieka z prsníka a ako by ste vy mali zistiť, či dostáva dostatok mlieka z prsníka (typ satia - ústa naširoko otvorené - pauza - zavreté ústa). Pozrite si taktiež videá na webovej stránke http://www.thebirthden.com/Newman.html" aby ste videli, ako sa má dieťa správne prisať.
Ak opúšťate nemocnicu a neviete o tomto nič, čo najskôr sa s tým oboznámte. Niekedy zdravotnícky personál presviedča matku, že ak je pre ňu dojčenie bolestivé, prisatie nie je dobré (čo je väčšinou pravda) a matka by mala dieťa odtiahnuť a skúsiť, nech sa prisaje znova. Toto nie je správny postup. Bolesť obvykle ustúpi a dobré prisatie by sa malo trénovať na druhej strane alebo pri nasledujúcom dojčení. Odťahovanie dieťaťa z prsníka a snaha o opätovné prisatie len zvyšuje bolesť a poškodenie.

2. Dieťa by malo byť priložené k prsníku bezodkladne hneď po narodení.
Prevažnú väčšinu novorodencov možno priložiť k prsníku v priebehu pár minút po narodení. Aj výskumy potvrdzujú, že mnohé deti sa už pár minút po narodení vedia bez pomoci priplaziť k prsníku z matkinho brucha, dokážu sa prisať a začať sa kŕmiť. Tento proces môže trvať hodinu a dlhšie, avšak matke a dieťaťu by sa tento spoločne strávený čas dopriať mal, aby sa mohli spoznávať. Deti, ktoré sa samy prisajú, majú potom oveľa menej problémov s dojčením. Tento proces si nevyžaduje žiadne úsilie zo strany matky, preto tvrdenia, že matka je na to príliš unavená po pôrode, sú nezmyslom. Štúdie okrem toho dokázali, že úzky fyzický kontakt pokožky matky s pokožkou dieťaťa vytvára teplo ako v inkubátore (pozri časť kontakt pokožka na pokožku). Mnohé deti sa síce počas tohto procesu neprisajú a nedojčia, vo všeobecnosti to však nepredstavuje problém a neškodí, ak sa počká, kým dieťa dojčenie neiniciuje samo. Úzky fyzický kontakt pokožky matky s pokožkou dieťaťa je pre dieťa a matku dobrý, aj keď sa dieťa neprisaje.

3. Matka a dieťa by mali byť na izbe spolu.
Na separáciu zdravej matky od zdravého dieťaťa nie je absolútne žiadny lekársky dôvod, a to ani na krátku dobu. Nemocnice, ktoré rutinne matky od detí po narodení separujú, používajú zastaralé postupy a dôvody na separáciu často majú za účel len to, aby rodičom dali najavo, koho treba poslúchať (nemocnicu) a kto má poslúchať (rodičia). Často sú dôvody pre separáciu falošné. Napr. dieťa, ktorému odišla smolka pred pôrodom. Ak je také dieťa už pár minút po pôrode úplne v poriadku, bude sa mu dariť aj naďalej a nemusí byť niekoľko hodín umiestnené v inkubátore "na pozorovanie". Pre tvrdenie, že matky, ktoré sú oddelené od detí, si lepšie oddýchnu, nie je žiadny dôkaz. Naopak, sú lepšie oddýchnuté a menej stresované, ak sú so svojimi deťmi. Matky a deti sa učia spať v tom istom rytme. Potom sa matka prirodzene začína zobúdzať, keď dieťa budí hlad. Matka potom nie je taká unavená, ako keď sa budí z hlbokého spánku, čo sa často stáva, ak je dieťa inde ako ona. Ak sa matke ukáže, ako môže kŕmiť dieťa, keď spolu ležia vedľa seba, lepšie si oddýchne. Dieťa dáva najavo, že je hladné, už dlhú dobu pred tým, ako je pripravené na kŕmenie. Môže sa zmeniť jeho dýchanie, alebo sa napr. môže začať preťahovať. Matka sa zobudí preto, že má ľahký spánok, začne jej tiecť mlieko a pokojné dieťa bude nakŕmené. Dieťa, ktoré už určitý čas plakalo pred tým, ako bolo priložené na prsník, ho môže odmietnuť, aj ak je vyhladnuté. Matky a deti by mali byť povzbudzované k spoločnému spánku vedľa seba už v nemocnici. Pre matky je to skvelý spôsob ako si oddýchnuť, kým sa dieťa dojčí. Dojčenie by malo znamenať relax, nie únavu.

4. Deťom by nemali byť dávané fľašky.
Dieťa prijme čokoľvek, čo mu poskytuje rýchly tok tekutiny a bude odmietať kŕmenie, ktoré mu ho neposkytne. Preto v prvých dňoch, keď matka produkuje len málo mlieka (ako to príroda plánovala) a dieťa dostane fľašku (ako príroda plánovala?), z ktorej rýchlo tečie, začne dieťa uprednostňovať fľašku. Prísť na to prečo, nie je žiadna veda, napriek tomu sa zdá, že veľa odborníkov, ktorí by ženám mali pomáhať, toho nie je schopných. Používanie fľašky prináša množstvo problémov, vrátane toho, že dieťa potom nie je schopné prisať sa na prsník tak, ako by mohlo a nevie získať toľko mlieka, koľko treba, prípadne má matka potom boľavé bradavky. Fakt, že dieťa je schopné piť aj z prsníka, aj z fľašky, neznamená, že fľaša nemá negatívny dopad. Načo teda v prípade, že dieťa potrebuje byť dokrmované, používať fľašku, keď v súčasnosti už existujú alternatívne spôsoby (pozri časť Použitie laktačnej pomôcky a Kŕmenie prstom)

5. Nie sú žiadne obmedzenia v dĺžke a frekvencii dojčenia. Dieťa, ktoré bez problémov pije, nestrávi pri prsníku dlhé hodiny.Dieťa, ktoré to robí, sa nevie správne prisať a nedostáva všetko mlieko, ktoré by mohlo. Získajte pomoc, aby ste vedeli napraviť prisatie dieťaťa a používajte techniku stláčania, aby dieťa získalo viac mlieka (pozri Stláčanie prsníka). Stláčanie v prvých dňoch veľmi dobre pomáha tomu, aby začalo dobre tiecť kolostrum. Táto metóda, a nie cumlík, nie fľaša a nie odnesenie dieťaťa sestričkám, je to, čo skutočne pomôže.

6. Dokrmovanie vodou, glukózou alebo umelým mliekom je len zriedkavo potrebné.
Dokrmovaniu sa väčšinou dá predísť tým, že sa dieťa naučí správne sa prisať k prsníku, a tak získať všetko dostupné mlieko. Ak vám niekto hovorí, že treba používať dokrmovanie bez toho, aby vás videl dojčiť, spýtajte sa radšej niekoho, kto vie, o čom hovorí. Pre dokrmovanie musia byť indikácie, často je však odporúčané len z pohodlnosti zdravotníckeho personálu. Ak je nutné používať dokrmovanie, malo by byť podávané s pomocou laktačného zariadenia na prsníku (pozri časť Použitie laktačnej pomôcky), nie pomocou pohárika, prsta, striekačky alebo fľaše. Najlepšou tekutinou na dokrmovanie je vaše vlastné kolostrum.

7. Vzorky umelého mlieka zadarmo a letáky spoločností, ktoré ho vyrábajú, nie sú darček.
Jediným účelom týchto "darčekov" je, aby ste si zvykli ich používať. Je to veľmi účinná a neetická reklama. Ak dostanete takýto "darček" od zdravotníckeho personálu, mali by ste sa zamyslieť nad ich vedomosťami o dojčení a nad ich presvedčením o správnosti dojčenia. "Ale ja potrebujem umelé mlieko, keďže moje dieťa nedostáva dostatok!" Možno, ale je oveľa pravdepodobnejšie, že ste nedostali správnu pomoc a dieťa len nedostáva mlieko, ktoré je dostupné. Dokonca aj v prípade, že potrebujete umelé mlieko, nikto by vám nemal dávať vzorky zadarmo. Nájdite správnu pomoc. Vzorky umelého mlieka ňou nie sú. Za určitých okolností nie je možné začať včas s dojčením. Väčšina "lekárskych dôvodov" (napr. medikamentózna liečba matky) však nie je ozajstnými dôvodmi pre prerušenie alebo oddialenie dojčenia, ale len neinformovanosťou. Získajte správnu pomoc. Nedonosené deti sa môžu začať dojčiť oveľa, oveľa skôr, ako sa naozaj začnú v mnohých nemocniciach. Štúdie dokonca jednoznačne dokazujú, že pre nedonosené dieťa je menej stresujúce byť dojčené, ako kŕmené z fľaše. Príliš mnoho zdravotníckeho personálu, ktorý má na starosti nedonosené deti, si toho nanešťastie nie je vedomých.