5. Keď sa dieťa nechce prisať

v kategórií: Aby dojčenie bolo úspešné - Dr. Jack Newman, FRCPC
prečítaní: 8646

Prečo dieťa odmieta prsník?
Je viac dôvodov prečo sa dieťa môže odmietať prisať. Často ide o kombináciu dôvodov.

1. Napr. v prípade, že sa nevyskytnú ešte iné faktory, môže sa na prsník prisať aj dieťa s krátkou uzdičkou na jazyku, ale ak sa mu napr. príliš skoro dáva fľaška, stav sa môže zmeniť z "prijateľného" na "absolútne nefungujúci".


2. Ak je bradavka matky obzvlášť veľká alebo vpáčená, plochá, môže to spôsobovať, že prisať sa je náročné, avšak nie nemožné.

3. Niektoré deti sa nechcú dojčiť alebo slabo sajú následkom liekov, ktoré dostanú počas pôrodu. Za tento stav zodpovedajú prevažne narkotiká, obzvlášť zle pôsobí meperidín (Demerol), pokiaľ koluje v krvi dieťaťa dlhú dobu. Ovplyvňuje spôsob ako dieťa saje niekoľko dní. Keďže lieky pri epidurálnej anestéze sa určite dostávajú do krvi matky, dostávajú sa aj do tela dieťaťa pred jeho narodením. Morfín podávaný epidurálne môže spôsobiť, že dieťa sa nebude chcieť dojčiť alebo prisať.

4. Odsávanie nosa a úst po pôrode môže mať za výsledok, že správne nesaje a nechce sa prisať. Zdravého, donoseného novorodenca netreba odsávať.

5. Dieťa sa nemusí prisávať aj následkom abnormalít v ústach. Rázštep podnebia, ale nie rázštep pery, predstavuje vážnu komplikáciu. Niekedy rázštep podnebia nie je zjavný a zasahuje len časť vo vnútri úst dieťaťa.

6. Prirastená uzdička môže spôsobiť, že dieťa má problémy prisať sa. Nepovažuje sa za abnormalitu a mnohí lekári si myslia, že nemôže prekážať pri dojčení.

7. Dieťa sa učí dojčiť dojčením. Cumlíky ovplyvňujú spôsob, akým dieťa saje z prsníka. Deti nie sú hlúpe. Ak z prsníka dostávajú pomalý tok mlieka (čo sa deje v prvých dňoch ich života) a z fľašky tečie rýchlo, väčšina z nich si rýchlo uvedomí, čo je výhodnejšia cesta k nasýteniu.


Jednou z najčastejších príčin toho, že dieťa sa odmieta prisať, vzniká z povery, že deti v prvých pár dňoch musia byť dojčené minimálne každé tri hodiny alebo v nejakej inej nezmyselnej schéme. To vedie k nervozite, ak má dieťa intervaly dojčenia dlhšie ako napr. každé tri hodiny, kvôli ktorej potom dieťa nútia k prsníku, aj keď nie je pripravené sa najesť. Ak je dieťa nútené sa dojčiť a držané pri prsníku násilím, keď nie je pripravené, niet sa čomu diviť, ak si vyvinie averziu voči prsníku. Ak tento zavádzajúci prístup následne vedie k panike a "dieťa musí byť nakŕmené", používajú sa potom náhradné metódy pre nasýtenie dieťaťa (pričom najhoršia je fľaška), čo vyúsťuje do ďalšieho zhoršenia situácie a začiatku bludného kruhu.
Neexistuje žiadny dôkaz, že zdravý, donosený novorodenec musí byť počas prvých pár dní kŕmený každé tri hodiny. Neexistuje žiadny dôkaz, že im klesne hladina cukru v krvi, ak sa nebudú kŕmiť každé tri hodiny (otázka nízkej hladiny cukru v krvi sa stala hystériou v pôrodniciach a ako všetky hystérie, vznikla možno zo semienka pravdy, ale v konečnom dôsledku viac škodí ako prospieva, najväčším problémom, ktorý preto vzniká je, že mnohé deti dostávajú umelé mlieko, keď ho nepotrebujú a sú oddelené od svojich matiek, keď nemusia byť).
Deti by mali byť so svojimi matkami 24 hodín denne, pokožka matky a pokožka dieťaťa by mali byť v úzkom fyzickom kontakte. Keď sú deti pripravené sa nakŕmiť, väčšina začne sama hľadať prsník. Kontaktom pokožky dieťaťa s pokožkou matky hneď po pôrode sa zabráni, aby sa dieťa nevedelo prisať. Kontakt pokožky matky s pokožkou dieťaťa navyše udrží dieťa v teple, ako keby bolo na termolôžku . Nechať matku s dieťaťom v kontakte 5 minút nestačí. Mali by byť spolu, kým sa dieťa neprisaje, bez nátlaku, bez obmedzení ("musíme dieťa zvážiť", "musíme dieťaťu podať vitamín K" atď. - tieto procedúry môžu počkať!). Môže to trvať aj 1 - 2 hodiny alebo viac.

Ale dieťa sa neprisáva!

Dobre, ako dlho teda môžeme čakať? Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Jednoznačne, ak dieťa nejaví záujem o dojčenia alebo kŕmenie ani 12 - 24 hodín po narodení, je užitočné niečo spraviť, pretože väčšina nemocníc vyžaduje po 24 - 48 hodinách prepustenie matky z nemocnice.


Čo sa teda dá robiť?

1.Matka by si mala začať odstriekavať mlieko a toto mlieko (kolostrum) buď samotné alebo zmiešané s glukózovou vodou, by sa malo podávať dieťaťu, najlepšie pomocou prsta. Ak je problém získať kolostrum (často v prvých pár dňoch funguje odstriekavať rukou lepšie než pomocou odsávačky), postačí v prvých pár dňoch aj glukózová voda. Pri kŕmení pomocou prsta, väčšina detí začne sať a mnohé sa prebudia natoľko, že sa začnú snažiť dostať sa k prsníku. Hneď ako dieťa dobre saje, malo by sa prestať s kŕmením pomocou prsta a dieťa by sa malo priložiť k prsníku. Kŕmenie prstom je v podstate len postup, ako pripraviť dieťa na priloženie k prsníku, nie je to metóda, ako sa vyhnúť fľaši. Preto sa praktizuje pred tým, ako sa dieťa pokúša piť na prsníku, slúži len na prípravu na satie na prsníku.

2. Najneskôr do 4. - 5. dňa od pôrodu by sa matke a dieťaťu ešte pred tým, ako ich prepustia z nemocnice, mala poskytnúť kvalifikovaná pomoc. Mnohé deti, ktoré v prvých pár dňoch neboli schopné sa prisať, sa to krásne naučia po tom, čo sa tvorba mlieka u matky výrazne zvýši, čo sa zvyčajne stáva po 3. až 4. dni. Tým, že si necháte poradiť, vyhnete sa negatívnym asociáciám s prsníkom, ktoré sa mnohé deti do tej doby vytvoria.

3. Používať klobúčiky pred tým, ako sa matke plne rozvinie tvorba mlieka (4. - 5. deň) je nevhodné. Navyše, ak sa nesprávne používa (čo sa často stáva), môže vyústiť do vážneho obmedzenia tvorby mlieka.


Som doma z nemocnice. Dieťa sa neprisáva. Čo teraz?

Jediným najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim, či sa dieťa prisaje alebo nie, je to, či sa matke rozvinie dostatočná produkcia mlieka. Ak je tvorba mlieka výdatná, dieťa sa prisaje behom 4 až 8 týždňov. Na klinike sa snažíme, aby to bolo skôr, aby ste nemuseli tak dlho čakať. Je teda oveľa dôležitejšie, aby sa vám neprestalo tvoriť mlieko, ako sa vyhýbať fľaške.
Fľaška môže narobiť problémy a ak sa dá, je lepšie je používať iné metódy (napr. pohárik), ale ak máte pocit, že niet inej možnosti, musíte urobiť, čo treba.
Zistite od skúseného laktačného odborníka ako zaujať čo najlepšiu polohu pre prisatie (pozrite si videá na stránke http://www.thebirthden.com/Newman.html
Keď je dieťa na prsníku, stlačte prsník, aby dostalo dávku mlieka. Skúšajte to na prsníku, ktorý dieťa podľa všetkého preferuje alebo na prsníku, ktorý má viac mlieka, nie na prsníku, ktorému sa dieťa viac bráni.
Ak sa dieťa prisaje na prsník, začne sať a piť (naučte sa, ako zistiť, že dieťa naozaj na prsníku pije).
Ak sa dieťa neprisaje, nenúťte ho ostať na prsníku, nezaberie to. Odložte ho od prsníka a skúste to znova. Je lepšie vyskúšať dať ho na prsník a vziať ho preč a opakovať to niekoľko krát, než ho tlačiť k prsníku. Ak je dieťa na prsníku a raz alebo dvakrát potiahne, neprisalo sa trochu, ono sa neprisalo vôbec. Ak dieťa odmieta prsník, nečakajte kým začne byť nahnevané. Vyskúšajte ho kŕmiť pár sekúnd až minút prstom a potom to znova vyskúšajte, možno na druhej strane.
Kŕmenie prstom má slúžiť na to, aby sa dieťa pripravilo na prsník, nie aby sa zabránilo používaniu fľašky. Ak sa dieťa neprisaje, dokončite kŕmenie akoukoľvek metódou, ktorá vám pripadá byť najjednoduchšia.
Používanie laktačnej pomôcky môže pomôcť, často však vyžaduje pomoc ďalšieho človeka. Asi po dvoch týždňoch po narodení môže zmena v tom, čo ste doteraz robili, vyslať dieťaťu správu, že "neexistuje len jediný spôsob ako to robiť". Ak ste kŕmili len fľašou, môže zabrať skúsiť kŕmiť prstom.

Ako udržať a zvýšiť tvorbu mlieka
- Odstriekavanie mlieka je často praktické, najmenej 8-krát denne, používajte osvedčenú odsávačku, ktorá odsáva mlieko z oboch prsníkov súčasne. Stláčanie počas odsávania zvyšuje úspešnosť odsávania a zvyšuje tvorbu mlieka.

- Ak sa dieťa neprisalo ani po 4. - 5. dni, začnite užívať semienka senovky gréckej a listy a kvitnúce kvety benedikta lekárskeho. Užitočný môže byť aj domperidone.
- Ak musíte používať klobúčik, nepoužívajte ho, aspoň kým sa tvorba mlieka dostatočne neustáli (najmenej 2 týždne po narodení dieťaťa). Najskôr vyhľadajte dobrú pomoc. Nenechajte sa odradiť. Mnohé deti sa prisávajú, aj ak tvorba mlieka nepokrýva potreby dieťaťa. Je potrebná dobrá pomoc.

Nezostaňte s problémom samy.