6. Návod ako dosiahnuť, aby dieťa bolo schopné sať viac mlieka

v kategórií: Aby dojčenie bolo úspešné - Dr. Jack Newman, FRCPC
prečítaní: 3612

Ako dosiahnuť aby dieťa bolo schopné sať viac mlieka


Tento návod je určený matkám, ktoré majú "nedostatočnú tvorbu mlieka" (v skutočnosti väčšina matiek má dostatok mlieka, problémom je, že dieťa nedostáva všetko mlieko, ktoré je dostupné).1.Dôležité je čo najlepšie prisatie dieťaťa.

Toto by vám mal ukázať niekto, kto vie, ako na to. Ktokoľvek sa môže pozrieť na dieťa na prsníku a povedať, že prisatie je dobré. Ak má matka prebytok mlieka, prisatie nemusí byť dokonalé. Ak sa však tvorba mlieka zníži, dieťa získa viac mlieka, ak je správne prisaté. Nájdite si správnu pomoc. Videá na stránke www.thebirthden.com/Newman.html vám pomôžu zistiť, ako sa má dieťa čo najlepšie prisať.


2.Ako zistiť, že dieťa naozaj saje mlieko.

Ak dieťa pije mlieko (to, že má prsník v ústach a robí savé pohyby neznamená, že naozaj prijíma mlieko), mali by ste vidieť na jeho brade, ako urobí pauzu medzitým, ako čo najviac roztvorí ústa a potom ich zavrie (ústa naširoko roztvorí-pauza-zatvorí ústa). Ak by ste si to radi sami vyskúšali, vložte si ukazovák alebo iný prst do úst a sajte, ako keby ste pili zo slamky. Pri nasávaní vaša brada klesne a zostane poklesnutá, dokiaľ sajete. Keď prestanete sať, brada sa vráti do pôvodnej polohy. Táto pauza, viditeľná na brade dieťaťa pri dojčení, znamená, že má ústa plné mlieka. Čím dlhšia je pauza, tým viac sa dieťa napilo. Keď raz porozumiete tomu, ako pauza vyzerá, viete odlíšiť mnohé nezmysly o dojčení, ktoré sa hovoria dojčiacim matkám, ako napr. "Dojčite dieťa 20 minút na každej strane". Dieťa, ktoré neprerušovane týmto spôsobom (s pauzami) pije 20 minút, možno už druhú stranu nebude chcieť. Dieťa, ktoré sa len hrá s prsníkom (nepije), môže byť hladné aj po 20 hodinách na prsníku. Spomínanú "pauzu" je možné vidieť na videách na www.thebirthden.com/Newman.html.3.Ak už dieťa nepije, použite stláčanie, aby sa dieťaťu zvýšil prísun mlieka.

Stláčanie môže byť veľmi užitočné, prvom dôležitou požiadavkou je však čo najsprávnejšie prisatie. Ak je tok mlieka pomalý, deti majú tendenciu sa odťahovať od prsníka, preto je užitočné vedieť, kedy dieťa naozaj pije a kedy len robí savé pohyby bez toho, aby sa mu dostávalo mlieka. Ak sa už nezdá, že by dieťa pilo mlieko, a saje bez toho, aby pilo mlieko, je najvhodnejší čas na stláčanie. Pozrite časť Stláčania prsníka.


4.Ak už dieťa nepije, aj napriek stláčaniu, vymeňte strany a postup zopakujte.


Toto opakujte, až pokiaľ dieťa nevypije rozumné množstvo mlieka.


5.Vyskúšajte užívať semienka senovky gréckej (Trigonella foenum - graecum) a listy a kvitnúce kvety benedikta lekárskeho (Cnicus benedictus).


Tieto dve rastlinky podľa všetkého zvyšujú tvorbu mlieka a urýchľujú tok mlieka.


6.Večer deti často chcú byť na prsníku dlhšiu dobu, preto zaujmite polohu, v ktorej vy aj dieťa môžete ležať.

Dieťa sa bude dojčiť a vy možno zaspíte.


7.Rozhodnúť, či dieťa nepotrebuje dokrmovať, nie je vždy jednoduché.

Ak budete pár dní používať tento návod môže niekedy pomôcť, aby dieťa začalo rýchlo priberať. Niekedy je však nutný oveľa rýchlejší rast a bez dokrmovania to môže byť nemožné. Ak je to možné, použite materské mlieko z mliečnej banky, ktoré budete môcť použiť na dokrmovanie. Ak to nie je možné, možno bude nevyhnutné použiť umelé mlieko. Pomalý avšak neustály rast je však niekedy tiež prijateľný. Hlavným dôvodom, prečo sa obávať nedostatočného rastu je ten, že dobrý rast je znakom dobrého zdravia. Nie vždy však dieťa, ktoré rastie dobre, je aj zdravé. Takisto nie vždy dieťa, ktoré rastie pomaly, je choré, lekári sa však viac zaujímajú o dieťa, ktoré rastie pomalšie ako je priemer. Rastové krivky sú však často zle interpretované. Dieťa, ktoré sa pohybuje na úrovni 10. percentilu rastie tak, ako treba. Príliš veľa ľudí, vrátane lekárov, však tvrdí, že normálny rast je na 50. percentile a vyššie. To nie je pravda. Rastové krivky sa pripravovali na základe informácií získaných o normálnych deťoch. Niekto však musí byť aj menší ako 90 % ostatných detí. Niekto normálny.


8.Ak sa rozhodne, že dokrmovanie je nevyhnutné, najlepší spôsob je na prsníku s pomocou laktačnej pomôcky.

Dokrmujte pomocou dokrmovacieho zariadenia (laktačnej pomôcky), nie pomocou fľaše, striekačky, šálky alebo prsta. Pozrite si časť : Používanie laktačnej pomôcky. Dokrmujte len po vykonaní krokov č. 3 a č. 4 uvedených vyššie a dieťa sa nadojčilo prinajmenšom z oboch strán. Prečo je lepšie používať laktačnú pomôcku? Deti sa učia dojčiť pomocou samotného dojčenia Matky sa učia dojčiť pomocou samotného dojčenia Dieťa dostáva naďalej vaše mlieko Dieťa nebude odmietať prsník Dojčenie je proces, ktorý znamená ďaleko viac než len prijímanie materského mlieka.


9.Ak je dieťa staršie ako 3 - 4 mesiace a dokrmovanie je nevyhnutné, umelé mlieko nie je nevyhnutné a kalórie navyše sa môžu dieťaťu podať aj vo forme tuhej stravy.

Prvá tuhá potrava môže zahŕňať: popučený banán, popučené avokádo alebo popučený zemiak či obilninová kaša. Podávať treba toľko, koľko dieťa zje, ale hlavne po tom, čo sa dieťa nadojčilo a je stále hladné. Podávanie stravy vo fľaške, ak dieťa nedostáva dostatok mlieka z prsníka, môže dokonca aj v tomto veku spôsobiť, že dieťa začne prsník odmietať. Ak musíte podávať umelé mlieko, pomiešajte ho s pevnou stravou. Podávanie tuhej potravy v treťom alebo štvrtom mesiaci v prípade, že je všetko v poriadku, sa neodporúča. Dokonca aj pri slabom priberaní existujú rôzne spôsoby ako dodať dieťaťu viac materského mlieka a pred podávaním tuhej stravy ich treba vyskúšať. Tuhá strava by sa normálne mala začať podávať v čase, keď o ňu dieťa začína prejavovať záujem (väčšinou v 6. mesiaci života).


10.Ak dieťa pár mesiacov priberalo dobre a teraz prestalo, prečítajte si časť Pomalé priberanie po prvých pár mesiacoch.Sú v ňom uvedené možnosti, prečo sa znížila tvorba mlieka.

Napravte čo sa dá a ďalej sa riaďte týmto návodom.


11.Ďalšou možnosťou je domperidone.

Nie je to všeliek