7. Boľavé bradavky a prsníky

v kategórií: Aby dojčenie bolo úspešné - Dr. Jack Newman, FRCPC
prečítaní: 20799

1. Bolestivé bradavky

Bolestivosť bradaviek počas dojčenia nie je normálnym javom. Môže byť bežným javom, nemalo by to však tak byť. A čo bolesť počas prvých pár dní? Je to možné, ale iba ak ide o miernu bolestivosť. Nikdy nie o takú bolesť, aby mala matka z dojčenia hrôzu alebo sa zdráhala priložiť dieťa k prsníku. Aj mierna bolesť sa však dá odstrániť, ak sa zlepší prisatie dieťaťa.

Keď sa liečba oneskorí.
Prevencia je najlepšia liečba. Čo najskôr po pôrode zabezpečiť čo najlepšie prisatie. Začať dojčiť čo najskôr. Podporovať samostatné prisatie dieťaťa. Nedojčiť "podľa hodín". Predísť príliš silnému satiu. Nepoužívať cumlíky. Prílišnému naliatiu prsníkov sa dá predísť. Ak sa bolesť bradaviek objaví? Začnite včas s liečbou. Zabezpečte najlepšie možné prisatie! Dojčite čo najdlhšie na jednej strane predtým ako ponúknete druhú. Použite stláčanie. Dieťa pije viac a dlhšie. Ostane dlhšie spokojné. Matka nemá bolesti, keď dieťa pije a neobhrýza bradavku. Pomôcť môže aj vystavenie bradaviek pôsobeniu vzduchu.

2. Stláčanie
Toto je väčšinou vhodný postup. Matky sa často sťažujú, že ku koncu dojčenia znova začínajú pociťovať bolesť Mnohí to pripisujú tomu, že dieťa bolo na prsníku "príliš dlho". Ak pozorujete dieťa, v čase keď matka začína pociťovať bolesť, dieťa už nepije. Stláčanie zmierňuje bolesť.

3. Univerzálna masť na liečbu problémov s bolestivými bradavkami Skutočne, na liečbu väčšiny problémov; pomáha väčšine matiek, bez ohľadu na príčinu bolesti. Obsahuje: mupirocín 2 % masť 15g, Betametazón 0,1 % masť 15g, K tomu pridaný mikonazol v práškovej forme, výsledná koncentráciu mikonazolu 2%. spolu približne 30 gramov masti. Prehodnoťme niekoľko bežných postupov "pomáhajúcich" pri probléme bolestivých bradaviek.

Odstaviť dieťa?
Nie! Nie! Iba v prípade, že dojčenie je už pre matku absolútne neznesiteľné. Ako je ale možné, aby sa problém dostal až do takéhoto štádia? Keď počujem: "Navrhli mi, aby som dieťa na 2 dni prestala dojčiť.", musím sa spýtať: "Naozaj sa vyskúšalo všetko ostatné, čo by nemalo taký drastický dopad?" Občas sa dokonca len čaká, kým mlieko "príde"... Pred tým, než dieťa odstavíte, nestálo by za úvahu vyskúšať dokrmovať pomocou laktačnej pomôcky? (toto je na zozname vecí, ktoré sa dajú vyskúšať, až tá posledná, napriek tomu však stále lepšia než odstaviť dieťa)

Funguje prestať dojčiť?
Samozrejme, niekedy áno. Často však nie. Pre niektoré matky je odsávanie mlieka takmer rovnako bolestivé, ako dojčenie alebo matka znova priloží dieťa na prsník a bolesť začne znova alebo zvorba mlieka sa zníži alebo dieťa sa odmieta znova dojčiť.

Typický email:
"Bolesti ustúpili, a keď sa teraz snažím dcérku znova dojčiť, darí sa to, ale z nejakého dôvodu počas dojčenia začne plakať a myká na prsníku hlavou zo strany na stranu. Vyzerá to, ako keby nebola spokojná ...
napadá vás, čo by to mohlo spôsobovať?" Tí z vás, ktorí neveria v "zmätenie dieťaťa cumlíkom" - napadá vás, čo by to mohlo spôsobovať? Prikladať dieťa znovu a znovu?
"Ak pociťujete bolesť, nie je správny spôsob prisatia."
Správne. "Odtiahnite dieťa od prsníka a pokúste sa ho znova priložiť." Je to dobrá stratégia? Často sa potom stáva, že namiesto jedného bolestivého prisatie, musí matka podstúpiť 5, ktoré narobia 5-krát väčšiu škodu. A obaja, matka aj dieťa, sú frustrovaní. Ktovie koľko detí odmieta prsník vďaka tomuto postupu? Najskôr skúsiť menej bolestivý prsník. Sú deti, ktoré vždy dobre uchopia prsník. Ak je toto váš prípad, začnite najskôr s menej bolestivým prsníkom. Iné deti nezačnú až tak dobre, ak nie sú až také hladné. V takom prípade treba logicky začať bolestivejším prsníkom.

Vyskúšajme klobúčiky?
Myslím si, že v prípade bolestivých bradaviek, je táto pomôcka prakticky bezcenná. Dokonca viac než bezcenná, pretože môže spôsobiť zníženie tvorby mlieka. Občas sa však stane, že si matka pochvaľuje klobúčiky, pretože jej umožnili pokračovať v dojčení. Stavil by som sa však, že ak by iné prístupy boli vyskúšané skôr, boli by pomohli.

4. Zranenie spôsobené klobúčikom

Z emailu - Na pravej bradavke sa mi vytvorili trhlinky, ktoré neznesiteľne boleli, pretože moje dieťa sa nevedelo prisať na ľavý prsník. Týždeň som používala klobúčik značky Avent, aby sa urýchlil proces liečenia, ale nepomohlo to. Prvé prisatie ma vždy dohnalo k slzám, aj keď som mala klobúčik. V prsníkoch som mala pocit pálenia, čo som pripisovala prílišnému naliatiu prsníkov. Bradavka prilepená k vložke do podprsenky.
Poznámky-.Bolestivé bradavky?
Zvyčajne znamenajú nesprávne prisatie.
Bradavky nebolia? neznamená to, že prisatie je správne. Iné faktory alebo faktory, ktoré spolu s nesprávnym prisatím môžu zhoršiť alebo spôsobiť bolesť bradaviek.

5. Premnoženie baktérií.
Miesta poškodenia bradaviek a dvorcov bradaviek sú väčšinou osídlené baktériami druhu Staphylococcus aureus. Antibakteriálne krémy a masti sú roky používané pri liečbe bolestivých bradaviek, niekedy úspešne. Toto je dôvod prečo sa do univerzálnej masti liečiacej väčšinu problémov s bolestivými bradavkami pridáva mupirocín

6. Raynaudov fenomén
Takmer vždy sa pridružuje k inej príčine bolestivosti bradaviek. vyriešte prvotnú príčinu a Raynaudov fenomén sa tiež stratí, zvyčajne behom pár dní alebo za týždeň. Môže sa však vyskytnúť po predchádzajúcom zranení bradavky. Niektoré matky začínajú mať tento problém už počas tehotenstva.

Raynaudov fenomén.
Typickým symptómom je pálenie spojené s pocitom horúcej bradavky, ktoré sa dostaví po skončení dojčenia. Keď bradavka nadobudne pôvodné normálne sfarbenie, keďže sa do nej vracia krv môže nastúpiť pulzujúca bolesť. Môžu sa striedať pocity pálenia a pulzujúcej bolesť, pravdepodobne spôsobené tým, že cievy zachvacuje kŕč, potom sa rozšíria a následne znova prichádza kŕč atď.

7. Dermatologické problémy

Zvyčajne nastupujú neskôr, nie v prvých dňoch alebo týždňoch. Ak sa problém vyskytol už pred pôrodom, mal sa liečiť pred pôrodom! Nie sú veľmi bežné. Liečbou dermatologického problému sa lieči aj bolesť . Sú jedným z dôvodov, prečo univerzálna masť liečiaca
väčšinu problémov s bolestivými bradavkami - obsahuje steroid.

8. Kontaktná dermatitída
Veľa žien dlhodobo používa rôzne typy mastí a krémov na bolestivé bradavky. Kontaktná dermatitída je jednou z príčin pretrvávajúcej bolestivosti bradaviek. Nie je výnimočné, že kontaktnú dermatitídu spôsobuje lanolín. Ďalší dôvod prečo univerzálna masť na bradavky obsahuje steroid.

9. Candida albicans
Nie je zriedkavou príčinou bolesti bradaviek. Typickým príznakom je nástup bolesti bradaviek po období dojčenia bez bolesti, nemusí to však tak byť vždy. Zvyčajne je popisovaná ako pocit pálenia. Bolesť pretrváva počas celého kŕmenia, dokonca aj po jeho skončení. Dôvod prečo univerzálna masť na bradavky obsahuje mikonazol (a mupirocín)

10. Mliečny pľuzgier
Ďalšia príčina neskoršieho nástupu bolesti bradaviek. Často sa spája s upchatými mliekovodmi ale súvislosti nie sú jasné.
Je zapríčinený C. albicans? Lieči sa punkciou (dostavuje sa okamžitá úľava) a potom používaním univerzálnej masti na bradavky.

11. Neuropatická bolesť
Málo preskúmaný typ bolesti. Môže byť príčinou pretrvávajúcej bolesti u žien, u ktorých sa zdá, akoby žiadna liečba nezaberala. Bradavka nemusí vykazovať žiadne znaky poranenia, napriek tomu pociťuje matka prudkú bolesť, ktorá pretrváva dlhý čas. Môže pomôcť liečba amitriptylínom, 10-25 mg trikrát denne. Kvôli bezpečnosti je vhodným liečivom gabapentín, zo začiatku 100 mg štyrikrát denne, postupne sa dávka zvyšuje na 1000 mg/deň

12. Môže prirastená uzdička prekážať pri dojčení?
Áno! Môže spôsobiť bolestivosť bradaviek? Áno! Ako? Prirastená uzdička ovplyvňuje spôsob, ako sa dieťa prisaje, a zlé prisatie môže spôsobiť bolestivosť bradaviek (a nedostatočný príjem mlieka). Nie vždy, pretože dojčenie môže prebiehať aj napriek zlému prisatiu dieťaťa.

Štúdia z literatúry ORL.
Výsledky- U 25 % postihnutých novorodencov sa vyskytli problémy s dojčením. v kontrolnej skupine mali ťažkosti s dojčením len 3 % novorodencov. P < 0,01.
frenotómie neboli vykonané.
záver: ankyloglosia môže dojčenie negatívne ovplyvniť.

Iná štúdia: Ballard JL, Auer CE, Khoury JC. Ankyloglossia: Assessment, incidence and effect of frenuloplasty on the breastfeeding dyad.Pediatrics www.pediatrics.org/cgi/content/full/110/5/e63.
Po frenotómii nastalo výrazné zlepšenie spôsobu prisatia a/alebo zníženie bolestivosti bradaviek.

Ďalšie štúdie: Hogan M, Westcott C, Griffiths M. Randomized controlled trial of division of tongue-tie in infants with feeding problems. J Paediatr Child Health. 2005;41:246-50 Amir LH, James JP, Beatty J. Review of tongue-tie release at a tertiary maternity hospital. J Paediatr Child Health 2005;41:243-45. McBride C. Tongue-tie. (editorial). J Paediatr Child Health

2005;41:242. Prípad Email doručený 11. 4. 2005 o 7-týždňovom dieťati:
"Hoci sa prirastenie jazyka zdalo byť skutočne minimálne, výrazne prekážalo pri dojčení. Čo sa týka kontaktu s mojou bradavkou, zlepšenie som spozorovala okamžite. Netrvalo dlho, kým si dcérka všimla, že už sa nemusí neustále kŕmiť. Teraz má 7 týždňov a všetko je oveľa lepšie. Lepšie prisatie, viac úspešných kŕmení, menej plynov a dlhší spánok.

Ďalší prípad : Email doručený 12. júna 2005 o 5-mesačnom dieťati: "Aby som to všetko zhrnula: Len pred dvoma týždňami sa mi podarilo nájsť pediatra, ktorý jej podstrihol jazyk. Prisatie bolo okamžite výborné!!! Emmaly sa teraz nádherne dojčí a rozdiel sa dá postrehnúť aj pri pití z fľaše. Kedysi jej trvalo aj hodinu, kým ju vypila, teraz ju jednoducho "stiahne", bez problémov."

Prehľad literatúry. Hall, D. M. B., Renfrew, M. J.: Tongue tie. Arch Dis Child. 2005;90:1211-15 .


Niekoľko záverov:
"Diagnóza by mala byť založená hlavne na pozorovaní a analýze problémov pri dojčení, menej na vyšetrení vzhľadu jazyka v pokojovom stave."

13. Príčiny pálivej bolesti

Candida albicans,
Raynaudov fenomén,
Dermatologické ťažkosti, najmä atopická dermatitída, kontaktná dermatitída,
Neuropatická bolesť (?),
Syndróm chronickej bolesti (?)

14.Príčiny neskoršieho nástupu bolesti:
Candida albicans,
Dermatologické problémy,
Pľuzgiere na bradavkách,
Neuropatické bolesti - Dieťa hryzie (ale nie len preto, lebo má zuby),
Nové tehotenstvo.
Okrem toho si treba uvedomiť, že môže často jedna príčina bolesti splývať s ďalšou a tak sa môže zdať, že bolesť je nepretržitá už od narodenia dieťaťa

15. Univerzálna masť na liečbu väčšiny problémov s bolestivými bradavkami
Skutočne, na liečbu väčšiny problémov; pomáha väčšine matiek, bez ohľadu na príčinu bolesti. Obsahuje: mupirocín 2 % masť 15g, Betametazón 0,1 % masť 15g, K tomu pridaný mikonazol v práškovej forme, výsledná koncentráciu mikonazolu 2% spolu približne 30 gramov masti.
Možné obmeny: Ak nie je dostupný mikonazol v práškovej forme, môže sa použiť aj práškový klotrimazol (výsledná koncentrácia 2 %), ale myslím, že pomáha menej a je dráždivejší. Úspešne sa môže použiť práškový flukonazol, je však ťažké ho zohnať. Pri práškovej forme môže byť koncentrácia liečiva akákoľvek (4 %, 5 %) podľa potreby.
Možné obmeny: Ak nie je dostupný ani jeden zo spomínaných práškov, je možné použiť nystatínovú masť (15 gramov), má však nepríjemnú chuť a nie je taká účinná. Možno by stačili iba dve maste (mupirocín má antifungálny ako aj antibakteriálny účinok). Betametazón a mupirocín je možné nahradiť aj inými steroidmi alebo antibiotikami, ale nie sú také účinné.

Možné obmeny: Pridanie ibuprofénového prášku, aby výsledná koncentrácia ibuprofénu bola 2 %...Zabezpečuje, že zmes je hladkejšia, bez hrudiek, ktoré občas vznikajú. Zvyšuje protizápalový účinok. Zjavne zvyšuje antifungálny účinok.
Do masti ho však nepridávame pri prvom pokuse vyliečiť problémy, pretože je ťažké ho zohnať a dieťa ho pri dojčení určitú časť prijme.

16. Saranový zábal?
Niektorí s veľmi dobrými výsledkami požívajú na prekrytie miesta natretého antibiotikami alebo lanolínovými masťami saranový zábal. Výhodou masti je, že napodobňuje saranový zábal, použitie oboch môže byť možno ešte lepšie Túto hypotézu sme neoverovali, ale možno by sa oplatilo to vyskúšať. Bohužiaľ je veľmi nepraktický

17. Upchaté mliekovody a mastitída

Prevencia a liečba.
Prevencia.
Prevencia je vždy najlepšia liečba. Snažte sa o čo možno najlepšie prisatie. Snažte sa o čo možno najlepšie prisatie čo najskôr. Nedojčite podľa hodín. Pred tým, ako ponúknete druhý prsník, dokončite dojčenie z prvého.


18. Upchaté mliekovody
Bolestivé zatvrdnutie v prsníku. Pokožka môže, ale nemusí byť začervenalá. Nástup je zvyčajne dosť rýchly. Väčšinou nebývajú spojené s horúčkou, ale môžu byť. Dieťaťu sa ťažko pije (ťahá, plače, skúša to znova) Liečba upchatých mliekovodov - Stav sa zvyčajne zlepší sám od seba v priebehu 24 až 48 hodín. Odpočinok, teplo, pokračovanie v dojčení.
Niečo proti bolesti
Masáž, stláčanie, aby sa upchaté mliekovody vyprázdnili. Ultrazvuk ak nedôjde k zlepšeniu v priebehu 24 - 48 hodín.

Dávkovanie ultrazvuku:
2 watt/cm2 kontinuálne, 5 minút na postihnuté miesto, jedenkrát za deň, do 2 dávok.
K uvoľneniu upchatia zvyčajne dochádza v priebehu 4 - 8 hodín Ak nedôjde k úľave ani po dvoch pokusoch, väčšinou už ďalšie pokusy o liečbu touto metódou nepomôžu.
Poznámky k použitiu ultrazvuku: Úspech do veľkej miery závisí od skúseností technika. Niektorí fyzioterapeuti považujú uvedenú dávku za vysokú. Ak je možná prítomnosť infekcie, fyzioterapeuti tento spôsob liečby často nechcú použiť (ultrazvuk zjavne zapríčiňuje rozšírenie infekcie).

19. Opakujúce sa upchaté mliekovody
Najlepšou liečbou je prevencia. Najleší spôsob, ako predchádzať opakujúcim sa upchatým mliekovodom je: Najlepšie možné prisatie. Pred tým, než sa ponúkne druhý prsník, dokončiť dojčenie z prvého.
Pomôcť môže aj Lecitín: 1200 mg (sirup alebo tobolka) 4-krát denne. Zjavne zvyšuje podiel polynenasýtených mastných kyselín v mlieku, vďaka čomu je mlieko redšie. Nie je dôkaz, že to funguje, ale....
Ultrazvuk, najmä ak sa upchatie objavuje vždy na tom istom mieste.
Zapríčiňuje Candida opakované upchatie mliekovodov? Je to možné.
Liečili sme matky, ktoré podľa nás mali na bradavkách alebo prsníkoch kvasinkovú infekciu. Tieto matky mávali aj opakovane upchaté mliekovody. Liečba ich nezbavila len symptómov zapríčinených kvasinkovou infekciou, ale aj opakujúcich sa upchatých mliekovodov. Náhoda?

Email:
Pred niekoľkými týždňami som vám písala email, v ktorom som vám položila niekoľko otázok ohľadne sestrinej opakujúcej sa prudkej mastitídy. Sestra potom navštívila svojho lekára s Vašimi letákmi a začala užívať diflukan a súčasne prestala užívať kloxacilín, ktorý jej nezaberal, a nahradila ho klavulínom. Na klavulín mala reakciu, kvôli ktorej užívala potom už len diflukan a ťažká mastitída sa už viac neopakovala. Ďakujeme vám veľmi pekne za pomoc.

Ďalší mail (z januára 2005 ) - Zdravím vás, Dr. Newman, len vám chcem oznámiť, od októbra, keď som vás navštívila na klinike a dokončila som liečbu flukonazolom, som už opakovane upchaté mliekovody ani mastitídu nemala. Stále beriem extrakt z grapefruitových semien (500 mg denne) a taktiež lecitín, pupalku dvojročnú a acidofilus.

20. Mastitída
Časť prsníka, niekedy dokonca celý, je stvrdnutá, červená, horúca a veľmi citlivá. Je to podobné ako pri upchatých mliekovodoch, avšak "vo väčšej miere". Nemôžete diagnostikovať mastitídu, ak v prsníku nie je hrčka Matka má zvyčajne horúčku (ale nie vždy) a zvyčajne sa cíti veľmi zle. Takmer vždy ju zapríčiňuje Staphylococcus aureus. Obojstranná mastitída je zriedkavá.

Prevencia mastitídy
Začnite s dojčením čo najskôr, dbajte na to, aby bol spôsob prisatia správny, a pred tým, ako ponúknete druhý prsník, dokončite dojčenia z prvého.
Dobré prisatie:
Zamedzuje bolestivosť a poškodenie bradaviek. Zamedzuje príliš silnému satiu.
Zabezpečuje efektívnejšie vyprázdňovanie prsníka. Liečba mastitídy Teplo, odpočinok, tekutiny. Pokračujte dojčením z postihnutého prsníka.

Antibiotiká nie sú vždy nevyhnutné, (možno nie sú nutné vo väčšine prípadov). Antibiotiká Ak má matka príznaky menej ako 24 hodín, vypíšem jej recept na cefalexín (500 mg štyrikrát denne), ale navrhnem jej, aby liek začala užívať až o 8 - 12 hodín. Ak sa počas tohto času mastitída očividne zhoršuje, treba začať antibiotiká užívať. Ak k zhoršeniu nedochádza, počkajte ďalších približne 12 hodín.
Ak sa stav nezlepší ?treba začať užívať antibiotiká . Ak sa stav zlepší, antibiotiká pravdepodobne nie sú potrebné. Príznaky prítomné bez zlepšenia viac ako 24 hodín? Začnite užívať antibiotiká. Aké? Antibiotiká účinné proti Staphylococcus aureus kloxacilín, cefalexín, klindamycín, ciprofloxacín. Zvyčajne predpisujem cefalexín 500 mg qid na 10 dní. Nepoužívať: amoxicilín. Erytromycín taktiež nie je veľmi vhodný.

21. Sterilná mastitída
Termín ("lymphangite") používaný vo Francúzsku na vyjadrenie červenej, horúcej pokožky prsníka, nesúvisiacej s hrčkou v prsníku, ale zvyčajne s horúčkou. Nie celulitída. Prechádza bez užívania antibiotík. Videl som niekoľko prípadov, ktoré sa zhodovali s týmto opisom.
Zapamätajte si...Pri väčšine mastitíd dochádza k zlepšeniu stavu dosť rýchlo (v priebehu niekoľkých dní) Väčšina mastitíd pomerne rýchlo úplne zmizne (približne za týždeň). Ak sa "mastitída" nevyvíja tak, ako to bolo vyššie opísané, zvážte možné príčiny. Užívate nesprávne antibiotikum.

22. Absces Inflamatórny karcinóm. Absces prsníka.
Matka má v prsníku bolestivú hrčku, často extrémne citlivú Často ide o rekurentnú mastitídu, ktorá sa nezlepšuje, alebo mastitídu, ktorej priebeh sa nijako nevyvíja. Diagnostika aspiráciou. Liečba abscesu prsníka V minulosti sa vykonávala incízia a drenáž, ale dnes... Väčšinu chirurgov pokladá za lepší spôsob opakované aspirácie + antibiotiká. Pokračovať v dojčení z postihnutého prsníka. Rez čo najďalej od areoly.
Nedávajte leukoplast cez areolu.
Liečba abscesu prsníka pomocou ultrazvuku
Ulitzsch D, Nyman MKG, Carlson RA. Breast abscess in lactating women: US-guided treatment. Radiology 2004;232:904-909 "Ultrazvukom riadená aspirácia abscesov menších ako 3 cm a ultrazvukom riadená drenáž katétorom troj centimetrových a väčších abscesov prinášajú úspech v liečbe prsníkových abscesov."

23. Používanie kapustových listov
Liečba Candida albicans.
Robme to rozumne.
Candida albicans: kvasinková form .
Morfogenéza C. albicans. Pod mikroskopom. Čo podporuje rast a prienikC. albicans. Porušenie tkaniva (snažte sa o dobré prisatie!) Užívanie antibiotík (matka +/- dieťa). Inkubácia v ľudskom sére.
Vlhkosť, teplo, tma, trenie.

24. Iné infekcie, ktoré poškodzujú pokožku
S. aureus žijúci v rovnakom prostredí. C. albicans inkubovaná hodinu v ľudskom sére.
Symptómy u matky:
Bolestivé bradavky, trhlinky.
Bolestivé prsníky.
Bolestivé bradavky a prsníky.
Opakovane sa vyskytujúce upchaté mliekovody?
Mastitída (zriedkavá, ale zaznamenaná),
Absces prsníka (zriedkavý, ale zaznamenaný),
Symptómy u dieťaťa: Nemusia byť žiadne.
Ekzém (u dieťaťa je zvyčajne asymptomatický).
Vyrážka súvisiaca s používaním plienok.
Podráždenosť?
Kolika?
Zvracanie?
Pochybujem.
Typický ekzém.

25. Bolesť bradaviek spôsobená C. albicans
často začne po období bezbolestného dojčenia. Charakterizuje ju pálenie počas dojčenia, dokonca môže pokračovať aj po dojčení. Niekedy začína tesne pred skončením dojčenia alebo po jeho skončení. Často sa spája s bolesťou v prsníku a v ramene alebo v chrbte. Pozor! Dieťa nemusí mať žiaden znak infekcie C. albicans, hoci matka má bolesti spôsobené C. albicans.
Postup pri kandidóze
1. Genciánová violeť

Postup pri kandidóze.
Genciánová violeť (GV).
Jedenkrát denne počas 4-7 dní. Prestali po 4 dňoch bolesti? Prestaňte aplikovať GV (pokračujte v používaní masti).
Zlepšenie po štyroch dňoch, ale nie úplné vyliečenie? Pokračujte s GV do 7 dní. Žiadne úľava po 4 dňoch liečby? Prestaňte s GV. Bez ohľadu na čokoľvek, prestaňte s GV po 7 dňoch.
26.Genciánová violeť
Nie je rozpustná v čistej vode, preto vždy obsahuje 10% alkoholu. Niektorí farmaceuti ju rozpúšťajú v glyceríne. Zašpiní, ale zvyčajne sa oplatí použiť ju. Dieťa bude mať fialové ústa len niekoľko dní. Škvrny na oblečení sa postupne vyperú. Len zriedkavo zapríčiňuje vznik ústnych vredov u detí.

Genciánová violeť a rakovina
Zhrnutie štúdie o zvýšenom výskyte rakoviny pečene u myší nájdete na stránke: http://bflrc.com/newman/articles.htm Neexistujú dôvody na obavu. Myši prijímali obrovské množstvá genciánovej violeti počas 50 - 100 % dĺžky ich bežného života. U tých, ktoré ju prijímali len počas 50 % dĺžky ich bežného života nebol zaznamenaný zvýšený výskyt rakoviny pečene

27.Univerzálna masť na bradavky
O zložení sme už hovorili (dvakrát). Farmaceut namieša masť a matka si ju v tenkej vrstve nanáša po každom dojčení, okrem dojčenia, kedy použila genciánovú violeť . Ak dieťa prísady požije, nepredstavujú pre neho nebezpečenstvo. Dieťa určité množstvo požije, ale... Črevá neabsorbujú: Mikonazol, klotrimazol, mupirocín, nystatín. Dieťa požije nepatrné množstvo betametazónu. Ak matka používa univerzálnu masť v tenkej vrstve a po každom kŕmení, jej telo absorbuje väčšinu masti ešte predtým, ako si dieťa priloží k prsníku.
Ako dlho používať univerzálnu masť na bradavky?
Ak treba, neobmedzene, obyčajne sa však po pár dňoch až týždni dostaví citeľná úľava; potom matka môže prestať na 7-10 dní. Ak je potrebné masť používať "neobmedzene", malo by sa prehodnotiť, prečo je tomu tak
Univerzálna masť na bradavky pomáha pri liečbe bradaviek, ale nie vždy pomôže odstrániť prvotnú príčinu problému Obmeny Ak je to potrebné, môže byť ktorákoľvek zložka nahradená, prípadne sa môže zmeniť koncentrácia. Namiesto mikonazolového prášku je možné použiť flukonazolový. Niektorí uprednostňujú antibiotikum kyselinu fusidovú. Ja nie, pretože nemá antifungálnu aktivitu. Alebo môžete použiť 30 gramov mupirocínu namiesto 15 gramov. Pridať ibuprofenový prášok, aby výsledná koncentrácia bola 2 % má výhody, niekedy však páli. Masť má lepšie účinky ako krém. Orálne by ho matka mala užívať dokiaľ bolesti neustúpia na celý jeden týždeň, ale môže ho používať neobmedzene, aby zabránila návratu ochorenia. Na bradavky: extrakt aplikujte pred natretím univerzálnej masti na bradavky

28. Opakovane sa vyskytujúce infekcie
Prevarte všetky umelé cumlíky, ktoré dieťa používa a ponatierajte ich genciánovou violeťou (alebo ešte lepšie: zbavte sa ich). Znovu môžete použiť genciánovú violeť a univerzálnu masť na bradavky.

29. Extrakt z grapefruitových semien
Môže sa použiť namiesto flukonazolu. Môže sa použiť priamo na bradavky (sirup) alebo orálne (sirup alebo tabletky). Sirup by mal byť pred použitím zriedený, aj v prípade, že sa užíva orálne (5 kvapiek v 30 ml vody). Tabletky: trikrát denne 250 mg. 30. Flukonazol Skôr než sa začne s liečbou flukonazolom, bradavky by mali byť intenzívne liečené. Lieči kandidózu, nehojí poškodené tkanivo. Väčšia bolesť sa pravdepodobne šíri z bradaviek do prsníkov, takže ak sa odstráni bolesť bradaviek, v mohých prípadoch sa odstráni aj bolesť prsníkov . Flukonazol je drahý! Flukonazol - počiatočná dávka 400 mg, potom podávať 100 mg 2x denne, až kým matka bolesti celý jeden týždeň nepociťuje Na to, aby sa dosiahol celý týždeň bez bolesti môže liečba trvať 4 - 6 týždňov a aj potom môže nastať recidíva. Používanie extraktu z grapefruitových semien spolu s flukonazolom môže účinok zlepšiť a pokračovaním používania extraktu (po skončení liečby flukonazolom) sa môže zabrániť recidíve.

Vedľajšie účinky:
Bolesť brucha, nevoľnosť, zvracanie (občas aj u dieťaťa, keďže na rozdiel od iných liekov, sa tento dostáva do mlieka v značnom množstve). Žihľavka, iné alergické vyrážky (zriedkavo). Poškodenie pečene (zriedkavo). Teoreticky, a snáď je to možné aj pozorovať v praxi, sa môže znížiť množstvo materského mlieka.
Liečiť dieťa?
Niekedy, pri nezlepšujúcich sa prípadoch. Väčšinou však stačí, aby dieťa bolo liečené genciánovou violeťou. Približne 10% matkinej dávky flukonazolu sa objavuje v mlieku dieťa tak tiež dostáva terapeutickú dávku
Dávka: počiatočná 6mg/kg, potom 3mg/kg denne počas 2 až 3 týždňov.
Zaberá flukonazol vždy? Preniesla som to aj na môjho snúbenca, preto nám obom lekár predpísal diflukan (200 mg ako počiatočnú dávku, potom 100 mg na dobu 3 týždňov). Môj syn (4 roky) po mne vo februári pil a tiež sa nakazil kvasinkovou infekciou v ústach. Dostával nystatín (1mg 3x denne), ktorého mu pediater predpísal niekoľko fľaštičiek ... už ho užíva asi mesiac. Veľkú zmenu to neprinieslo, hoci sa to nezhoršuje.

31. Čo ak nič nezaberá?
Niekoľko možností:
1. Žiadna úľava.
2. Zlepšenie na niekoľko dní, potom zhoršenie.
3. Je to lepšie, ale matku stále pichá v prsníku.
4. Horšie (našťastie toto je zriedkavé)

1. Žiadna úľava
Niekedy trvá 10 dní, kým sa u matky dostaví úľava. ?Je to nezvyčajné, ale matka by mala flukonazol užívať 10 dní, pred tým, než to vzdá. Nepočul som o prípade so zlepšeným zdravotným stavom, kedy by sa matke uľavilo skôr ako o 10 dní?. Dodržané?? Príčinou jej bolesti nie je C.albicans

2. Zhoršenie po dočasnom zlepšenie

Zdá sa, že flukonazol zhoršuje Raynaudov fenomén. Organizmus sa stáva rezistentným voči flukonazolu Ak nie je príčinou Raynaudov fenomén, požiadal by som matku, aby pokračovala najmenej 10 dní a začala orálne užívať aj extrakt z grapefruitových semien.

3. Pretrvávanie menších bolestí
Nie som si istý, čo by to mohlo znamenať. Zvyčajne tieto bolesti zmiznú časom samy od seba Matka by mala flukonazol po 2-4 týždňoch vysadiť.

Čo ešte by to mohlo byť?
Raynaudov fenomén, Neuropatická bolesť, Bolesť v hrudníku, Bolesť pochádzajúca z bradaviek, Infekcia, ktorú spôsobila infekcia baktériami druhu Staphylococcus aureus, Syndróm chronickej bolesti
Niečo iné?

32. Raynaudov fenomén
Matka cíti pálenie a má pocit horúcej bradavky, ktoré sa dostavuje po skončení dojčenia. Pre určenie diagnózy je dôležitý pocit horúcej bradavky, ale musíte to vidieť. Keď sa cievy v bradavke rozšíria, bradavka nadobudne normálne sfarbenie a matka môže pociťovať pulzujúcu bolesť.
Liečba Raynaudovho fenoménu Vyliečením prvotnej príčiny bolesti u matky sa zvyčajne stratí aj Raynaudov fenomén. Vitamín B6, 100 - 200 mg denne počas štyroch dní, dávka pri užívaní kvapiek do 25 - 50 mg denne. Ak sa úkaz opätovne objaví, pokračujte vo vyšších dávkach. 30 mg nifedipínu s postupným uvoľňovaním, jedenkrát denne počas dvoch týždňov (môže sa opakovať). Dávka sa môže zvýšiť.

33. Neuropatická bolesť
Málo preskúmaný jav, ktorý sa dá ľahko pomýliť s bolesťou spôsobenou C. albicans. Zvyčajne utrpela daná osoba v minulosti v tejto oblasti zranenie (nemuselo byť závažné). Liečba 10 - 25 mg tid? amitriptylínu môže pomôcť. Kvôli bezpečnosti je vhodným liečivom gabapentín, zo začiatku 100 mg tid?, postupne sa dávka zvyšuje na 1000 mg/deň. 50. III.

34.Bolesť v hrudníku

Odlíšiť bolesť v hrudníku od bolesti spôsobenej C. albicans by malo byť pomerne jednoduché. Mala by sa brať do úvahy, pretože, ako každá bolesť, môže mať vážnu príčinu. Ak nie je závažná, liečba sa uskutočňuje fyzioterapiou, protizápalovými terapeutikami atď. Bolesť pochádza z bradavky Je to možné, neobjasňuje to však všetky prípady bolesti prsníka.
Prečo matka máva bolesti zvyčajne po dojčení, často keď už bolesť bradaviek nepociťuje?
Prečo majú niektoré matky iba bolesť v prsníkoch bez akejkoľvek bolesti v bradavkách?
Dobrý dôvod pre intenzívnu liečbu bradaviek pred tým, než sa začnú používať lieky ako flukonazol

35.Infekcia spôsobená S. aureus
Mám určité pochybnosti, ale človek nikdy nevie. Niekoľkokrát som tento problém riešil orálnymi antibiotikami, ale matkin stav sa nezlepšil. Je však možné, že som čakal príliš dlho, alebo som nepredpísal liek na dostatočne dlhú dobu. Skôr by som sa rozhodol pre liečbu neuropatickej bolesti, ako pre liečbu S. aureus.

36.Syndróm chronickej bolesti

Bežný problém. Liečba môže byť veľmi problematická. Zvyčajne sa nedostavuje účinok rýchlo. Behaviorálna liečba Liečebná kúra. Hypnóza

37. Niečo iné?
Je vysoko pravdepodobné, že existujú aj iné príčiny bolesti bradaviek a/alebo prsníkov.

Dávajte pozor (počúvajte matky) a možno nám pomôžete objasniť iné príčiny bolestivých bradaviek a/alebo prsníkov
Čím viac ľudí sa bude nad týmto problémom zamýšľať, tým skôr na to prídeme.

38. Iné spôsoby liečby C. albicans?
Diéta?
Neviem. Dodržiavať diétu na potlačenie C. albicans je veľká záťaž. Všetko vyvárať?
Neviem. Praktizovať to je pre matky veľká záťaž. Nemôžete sa zbaviť C. albicans. Musíte sa s ňou naučiť žiť. Všetko vyvárať? Vyhodiť mlieko, ktoré nie je čerstvo odsaté? Na to ani nepomyslite! C. albicans sa nemôžete zbaviť. Je všade. Môžete sa s ňou len naučiť žiť. Materské mlieko je tekuté zlato. Obsahuje faktory, ktoré udržujú C. albicans v nepatogénnom stave
]