8. Stláčanie prsníka

v kategórií: Aby dojčenie bolo úspešné - Dr. Jack Newman, FRCPC
prečítaní: 2013

Účelom stláčania prsníka je zabezpečiť tok mlieka, keď už dieťa nepije (piť znamená: typ sania "ústa naširoko otvorené - pauza - potom zavrie ústa"), a tak ho prinútiť ďalej piť. Stláčanie prsníka simuluje spúšťací reflex a často spôsobí, že sa mlieko spustí.
Táto technika môže byť užitočná v nasledujúcich prípadoch:

- nízky prírastok hmotnosti
- kolika
- časté, prípadne dlhé kŕmenie
- bolestivé bradavky
- opakujúce sa upchaté mliekovody, prípadne zápal prsníka
- pomôcť dieťaťu, ktoré rýchlo zaspáva, aby pilo, nie len salo naprázdno

Stláčanie prsníka nie je potrebné, ak s dojčením nie sú problémy. Ak všetko dobre prebieha, matka by mala dieťaťu umožniť, aby dopilo z jedného prsníka, a ak chce viac, ponúknuť mu piť z druhej strany.
Ako viete, že dieťa dopilo? Keď už nepije z prsníka (typ sania "ústa naširoko otvorené - pauza - potom zavrie ústa").
Stláčanie prsníka pomáha dieťaťu hlavne v prvých pár dňoch získať viac kolostra. Novorodenci nepotrebujú veľa kolostra, avšak kolostrum potrebujú. Správne prisatie a stláčanie im ho pomôže získať.

Je užitočné vedieť:
1. Správne prisaté dieťa získava mlieko oveľa jednoduchšie.
Nesprávne prisaté dieťa získa mlieko len, ak je tok mlieka rýchly. Preto sa mnohým matkám a deťom dojčenie darí aj napriek nesprávnemu prisatiu, keďže väčšina matiek má viac ako dosť mlieka.

2. V prvých 3-6 týždňoch života mnohé deti zaspávajú pri pomalom toku mlieka, nie preto, že by sa už dosť najedli.
Potom sa v prípade, že sa tok spomalí, môžu od prsníka odťahovať. Niektoré prsník poťahujú už skoro po narodení, niekedy dokonca už v prvých dňoch.

3. Nanešťastie mnohé deti sa prisávajú nesprávne.
Ak má matka dostatok mlieka, dieťaťu sa často dobre darí, čo sa týka prírastku na hmotnosti, matka však za to platí boľavými bradavkami, dieťa trpí často kolikou, prípadne je dieťa stále prisaté na prsníku (a skutočne pije len malú časť tohto času).

Stláčanie prsníka zabezpečuje, že mlieko bude tiecť, aj keď už dieťa nepije (je len prisaté) a umožňuje, aby dieťa:

1. dostávalo dostatok mlieka
2. dostávalo dostatok mlieka bohatšieho na tuk.

Stláčanie prsníka - ako na to

1. Držte dieťa jednou rukou.

2. Držte prsník druhou rukou, palec na jednej strane prsníka (stláčanie vrchnej strany prsníka je jednoduchšie), ostatné prsty na druhej, dostatočne ďaleko od bradavky.

3. Dávajte pozor na to, či dieťa pije (pozri videá na www.thebirthden.com/Newman. html), nie je nutné byť posadnutý sledovaním každého potiahnutia. Dieťa dostáva potrebné množstvo mlieka, keď pije spôsobom "ústa naširoko otvorené - pauza - potom zavrie ústa".

4. Ak dieťa len cmúľa prsník a nepije spôsobom "ústa naširoko otvorené - pauza - potom zavrie ústa", stlačte prsník. Neprechádzajte prstami po prsníku, smerom k dieťaťu, len stláčajte.
Nerobte to tak silno, aby to bolelo a nesnažte sa meniť tvar areoly (časti prsníka blízko úst dieťaťa). Dieťa by malo po stlačení začať znova piť spôsobom "ústa naširoko otvorené - pauza - potom zavrie ústa".
Stláčanie používajte len ak dieťa saje, ale nepije!

5. Držte prsník stlačený, až kým už dieťa nepije aj napriek stlačeniu a potom už prsty uvoľnite.
Často dieťa prestane úplne sať, keď sa tlak uvoľní, ale znova zakrátko začne, keď začne mlieko tiecť.
Ak dieťa neprestane sať, keď sa tlak uvoľní, počkajte chvíľu, než začnete znova stláčať.

6. Dôvod pre uvoľnenie tlaku je ten, aby si vaša ruka mohla oddýchnuť a aby mlieko mohlo začať znova tiecť.
Dieťa, ktoré prestane sať, keď prestanete tlačiť, znova začne piť, len čo ucíti chuť mlieka.

7. Keď dieťa znova začne sať, môže piť spôsobom "ústa naširoko otvorené - pauza - potom zavrie ústa". Ak nie, znova stlačte, tak ako je to opísané v predchádzajúcom texte.

8. Pokračujte na pôvodnej strane, dokiaľ dieťa nepije aj napriek stláčaniu.
Mali by ste dieťaťu dovoliť, aby ostalo na tejto strane trochu dlhšie, pretože sa občas môže spustiť ďalší spúšťací reflex a dieťa samo začne znova piť.

9. Ak chce dieťa viac, ponúknite mu z druhej strany a zopakujte postup.

10. Pokiaľ nemáte boľavé bradavky, možno niekoľkokrát budete meniť strany z jednej na druhú týmto spôsobom.

11. Pracujte na zlepšovaní prisatia sa dieťaťa.

12. Pamätajte - stláčajte keď dieťa saje, ale nepije.

Podľa našich skúseností sú uvedené tipy najlepšie, ale ak nájdete spôsob, ktorý lepšie zabezpečí, aby dieťa pilo spôsobom "ústa naširoko otvorené - pauza - potom zavrie ústa", použite čokoľvek, čo funguje pre vás a vaše dieťa.
Technika stláčania prsníka funguje, pokiaľ stláčanie prsníka nespôsobuje bolesť a pokiaľ dieťa "pije" (spôsobom "ústa naširoko otvorené - pauza - potom zavrie ústa"). Toto nebudete musieť používať dlho. Keď sa dojčenie zlepší, budete schopní nechať veci plynúť prirodzene.

Pozrite si videá ako sa má dieťa prisať, ako zistiť, či dieťa pije mlieko, ako používať stláčanie na www.thebirthden.com/Newman.html.