9. Kŕmenie pomocou prsta

v kategórií: Aby dojčenie bolo úspešné - Dr. Jack Newman, FRCPC
prečítaní: 2003

Metóda kŕmenia pomocou prsta pomáha dieťaťu naučiť sa prisať sa na prsník. Môže sa používať aj v snahe vyhnúť sa cumlíku, ale jej pôvodným účelom je pomôcť prisať sa dieťaťu, ktoré to odmieta. Ak chcete úspešne dojčiť, je lepšie sa vyhnúť používaniu cumlíkov pred tým, než sa vám ustáli tvorba mlieka.

Kŕmenie pomocou prsta sa môže používať ak:

1.Dieťa z nejakého dôvodu odmieta prsník alebo je príliš ospalé, aby sa správne nadojčilo.
Je to tiež veľmi dobrý spôsob ako ospalé dieťa prebudiť počas prvých dní života.

2.Ak sa nezdá, že by dieťa bolo schopné správne sa prisať na prsník, a preto nedostáva dostatok mlieka.
(Je však možné používať laktačnú pomôcku, načo teda v tomto prípade používať kŕmenie prstom?)

3.Dieťa je z nejakého dôvodu oddelené od matky.
V takejto situácii je však výhodnejšie na nakŕmenie dieťaťa použiť pohárik.

4.Dojčenie je dočasne prerušené
(na prerušenie dojčenia je len veľmi málo ozajstných dôvodov)

5.Máte také boľavé bradavky, že nie je možné si priložiť dieťa na prsník.
Kŕmenie pomocou prsta poskytne na niekoľko dní času na liečbu, pričom sa nevytvárajú ďalšie problémy, ktoré vznikajú používaním cumlíkov.
Kŕmenie pomocou pohárika je v tejto situácii tiež vhodné a zaberie menej času. Kŕmenie pomocou prsta treba vnímať ako posledné útočisko.
Správna poloha a dobré prisatie pomôžu boľavým bradavkám oveľa viac ako kŕmenie prstom.
A masť na bradavky podľa môjho receptu takisto pomôže.
Väčšinou je chybou nechať bradavky oddýchnuť a je hroznou chybou, ak je to odporučené v prvých dňoch života. Ak začnete potom znova dojčiť, nie vždy je to po období neprikladania dieťaťa k prsníku kvôli bolesti bezbolestné a navyše sa už dieťa niekedy nechce po tomto období znova prisať na prsník.
Kŕmenie pomocou prsta je oveľa viac podobné dojčeniu, než používanie fľašky. Aby sa dieťa takto nakŕmilo, musí mať jazyk dole a oproti ďasnu, ústa naširoko otvorené (čím väčší prst použijete, tým lepšie) a vysunutú čeľusť.
Kŕmenie pomocou prsta je najlepším spôsobom ako pripraviť na prsník dieťa, ktoré sa odmieta prisať.
Malo by byť používané na jednu - dve minúty, tesne pred tým, ako sa pokúsite priložiť dieťa k prsníku.
Kŕmenie pomocou pohárika je väčšinou jednoduchšie a rýchlejšie v prípade, že dieťa nemôže nakŕmiť matka a je lepšie na dokončenie kŕmenia, ak je kŕmenie pomocou prsta pomalé.
Prosím, všimnite si: Ak dieťa je schopné prisať sa k prsníku, je oveľa lepšie použiť na prsníku hadičku laktačnej pomôcky, ak je výživa týmto spôsobom naozaj nevyhnutná.

Kŕmenie prstom (najlepšie sa dá naučiť pozorovaním a skúšaním)

1. Umyte si ruky. Je lepšie, ak je prst, ktorý chcete použiť, nakrátko ostrihaný, nie je to však nevyhnutné.

2. Je dobré byť v polohe, ktorý je pohodlná pre vás aj pre dieťa. Hlava dieťaťa by mala byť podopretá jednou rukou za jeho ramenami a hrdlom, dieťa by malo byť na vašom lone, napoly posadené a tvárou otočené k vám. Akákoľvek poloha, ktorá vám a dieťaťu vyhovuje lepšie a umožňuje vám držať prst rovno v ústach dieťaťa je rovnako vhodná.

3. Budete potrebovať laktačnú pomôcku zhotovenú z hadičky a fľaše s odstriekaným materským mliekom, glukózovou vodou alebo, ak je to nevyhnutné, umelým mliekom, v závislosti od okolností. Hadička má prechádzať do fľaše naplnenej tekutinou cez rozšírenú dierku v cumlíku.

4. Nasmerujte hadičku tak, aby prechádzala popri mäkkej časti ukazováka (alebo iného prsta). Koniec hadičky by nemal presahovať koniec prsta. Je jednoduchšie zvierať hadičku v oblasti, kde je jemne skrútená, medzi palcom a prostredníkom a potom ju umiestniť pod ukazovák. Ak to spravíte správne, nie je dôvod na to, aby ste si ju prilepovali k prstu.

5. Prstom s hadičkou jemne pošteklite pery dieťaťa, až kým neotvorí ústa dostatočne na to, aby ste mohli prst vsunúť dnu. Ak je dieťa veľmi ospalé, ale musí byť nakŕmené, prst môže byť dnu jemne nastrčený. Ak je to nutné, odtiahnite dieťaťu spodnú peru. Dieťa väčšinou začne sať, aj ak je ospalé a prísun tekutiny ho väčšinou zobudí.

6.
Vložte prst s hadičkou tak, aby mäkká časť prsta smerovala nahor. Držte prst najrovnejšie, ako môžete, aby ste umožnili jazyku dieťaťa pohybovať sa rovno a dopredu. Dieťa väčšinou začne sať prst, čím prstu umožní vniknúť ešte hlbšie do úst. Dieťa väčšinou nebude prst odmietať, aj ak bude príliš hlboko v ústach, pokiaľ nie je najedené alebo nie je veľmi navyknuté na fľašu.

7. Stiahnite dieťaťu bradu, ak sa mu spodná pera dostala do úst.

8. Táto technika funguje, ak dieťa pije. Ak sa kŕmi veľmi pomaly, môžete zdvihnúť fľašu nad hlavu dieťaťa, toto však väčšinou nie je nutné. Snažte sa držať prst rovno splošťujúc jazyk dieťaťa. Snažte sa prst nedvíhať, ale držať ho rovno.

9. Použitie kŕmenia prstom tak, že naň striekačkou vtláčate mlieko, je podľa môjho názoru pre matky príliš zložité na to, aby to robili samy a určite nie je účinnejšie ako jednoduché použite fľaše s dierou v cumlíku, z ktorého vychádza hadička.

Kŕmenie dieťaťa pomocou prsta nie je určené na jeho nakŕmenie!
Dieťa sa tým len učí, ako správne sať, takže vtláčať mu do úst mlieko, zmarí všetky úmysly, s ktorými sa kŕmenie pomocou prsta robí.
Ak máte problémy s prisatím sa dieťaťa k prsníku alebo s dojčením na prsníku, pamätajte, že vyhladnuté dieťa môže všetko ešte zhoršiť.
Zmenšite trochu hlad tým, že na minútu alebo viac použijete techniku kŕmenia pomocou prsta. Keď sa dieťa trochu upokojí a správne saje prst (väčšinou minútu alebo trochu viac), skúste mu znova ponúknuť prsník. Ak sa znova stretnete s problémami, nenechajte sa odradiť. Vráťte sa ku kŕmeniu pomocou prsta a skúste to zase neskôr pri ďalšom dojčení.
Táto technika väčšinou funguje.
Niekedy je však nutné kŕmiť pomocou prsta niekoľko dní alebo týždeň, prípadne viac. Aj ak sa dieťa naučí prisať k prsníku, laktačná pomôcka bude možno naďalej na určitú dobu nevyhnutnosťou, aby dostalo potrebnú výživu.
Aj keď sa naučí prisať, prisatie stále nemusí byť správne a satie nemusí byť také účinné ako by bolo treba na zabezpečenie správneho prísunu mlieka.