Brno 2002
Ako sme rodili v Brne 1. diel

v kategórií: Made in Brno
prečítaní: 1535Vymenili sme si zopár mailov s pánom primárom MUDr. Petrenkom. Pomohol mi zistiť aj také formality ako prejsť s takým drobčekom cez hranice a pod. Bola som sa tam aj pozrieť a absolvovala som predpôrodný kurz. Vysvetlili nám, aké pomôcky a ako ich môžeme počas pôrodu používať, že majú aj nadšandardný pôrodný box pre pôrod do vody a nadštandardnú izbu pre pobyt otecka s mamou a bábätkom na jednej izbe so samostatným WC a kúpeľňou a polovičný nadštandard so spoločným WC a kúpeľňou pre dve izby. Videli sme aj "normálne" pôrodné boxy, ktoré boli farebné, každý inej farby, každý mal samostatnú kúpeľňu a WC. Boli tam rôzne pomôcky ako pôrodné stoličky, lopty, rebriny, vaky a laná - vyzeralo to skôr ako nástroje na mučenie, ale ukázali nám, načo je to všetko dobré. Naučili nás, ako si treba masírovať hrádzu, aby sa eliminovala potreba nastrihávania. Päť dní pred predpokladaným termínom pôrodu som sa ubytovala u známej v Brne a čakali sme kedy "to" začne. Deň pred termínom večer ma manžel presvedčil, že tie bolesti - to je už začiatok. Telefonovali sme do nemocnice a kázali nám radšej prísť.
Prijala nás milá pôrodná asistentka, dala nám na výber farbu pôrodného boxu a po vypísaní formalít sme tam aj s manželom odišli. Celý pôrod
trval od 23 hod. večer do 12 hod.druhého dňa. Vôbec sa mi to nezdalo
tak dlho a veľmi rýchlo to ubehlo. Striedavo som bola v sprche a na lopte. Ukľudňovalo ma, že po celý čas bola s nami iba jedna pôrodná asistentka. Od začiatku až do konca. Dali mi na výber, či chcem klystír a holenie. Páčilo sa mi, že mi dali na výber a po vysvetlení všetkých kladov a záporov som to absolvovala. Nebolo to vôbec hrozné. Napríklad holenie sa týkalo len hrádze a ničoho iného, bola som rada že mi pri tom sestrička pomohla. Lebo cez veľké bruško som už nič nevidela. Bolo veľmi fajn, že sme tam s manželom boli celkom sami v uzavretej izbičke, kde nás nikto nerušil. Aj pri rannej vizite som mohla zostať ležať schúlená na žinenke, kde som oddychovala medzi kontrakciami. Niektoré veci síce nakoniec "vypálili" inak ako som si predstavovala: nevyhla som sa nastrihávaniu, ale všetko prebehlo v pohode. Ani som necítila, keď ma zašívali. Aj rodila som skoro v klasickej pôrodnej polohe, ale vyhovovalo mi to lepšie ako na boku, lebo sme skúšali aj to. Narodil sa nám zdravý syn Matúš 54cm dlhý a 3560g vážiaci. Hneď mi ho priložili na bruško a malý sa hneď prisal.
ponožkáči sockartes Veľmi mi pomohlo, že manžel mohol byť na izbe po pôrode s nami. Neviem si predstaviť rooming bez neho. Spolu sme malého kúpali a prebaľovali a tešili sa, že ho máme. Verím , že vďaka kľudnej atmosfére som bola aj ja, aj malý bez problémov. Páčili sa mi aj také "maličkosti" ako Baby sense na kontrolu dychu pre malého a digitálna váha. Trochu smiešne bolo, ako sme fotili malého na doklad na prekročenie hraníc. V nemocnici aj na ambasáde
nám vyšli v ústrety a vybavili nám doklady veľmi rýchlo. Aj keď v nemocnici prepúšťajú aj deň po pôrode, a hlavne pre to som si ju vybrala, aby sa mi lepšie cestovalo tak sme šli až na 6 deň Nie je to len reklama nemocnici, ale naozaj úprimne ich treba pochváliť.
Určite si tam prídeme ešte pre nejakú princeznú…
Aj druhého potomka som sa rozhodla porodiť opäť v Brne.