Kašeľ a čo s ním

v kategórií: Články
prečítaní: 4073

kaseldobry
Kašeľ


Kašeľ tlmíme iba ak je zaťažujúci pre organizmus chorého: vyčerpáva alebo ruší spánok.
Kašeľ je počas choroby užitočný, telo sa ním zbavuje baktérií, sekrétov a nemali by sme ho potlačovať.


Na neproduktívny (suchý) typ kašľa: sú vhodné antitusiká – znižujú frekvenciu a intenzitu kašľu, uvoľňujú hlieny z dýchacích s ciest
Na produktívny kašeľ (vlhký) typ kašľa: sú expektoranciá, skretolytiká a mukolitká. Tie odstraňujú hlien z dýchacích ciest, menia konzistenciu sekrétu a jeho produkciu. Mukolitiká a sekretoliká sa podávajú inhalačne. Expektoranciá sa podávajú orálne.Liečba

Vdychovanie pár minerálnej vody Vincentka prinesie rýchlu úľavu. Dieťa by pritom malo byť vždy pod dohľadom dospelej osoby pre nebezpečenstvo obarenia. Pomôže aj teplý obklad na hrdlo, vetranie, zvlhčovanie vzduchu – bazalkový alebo eukalyptový olej aromalampe.


Cibuľový sirup

1 cibuľu nakrájajte na drobné kúsky, vložte do sklenenej nádobky a zasypte 3 lyžičkami cukru alebo med. Nechajte 24 hodín odležať na tmavom a chladom mieste. Vylisovať cez jemné sitko alebo gázu. Šťavu podávame 3-5 x denne po 1 až 2 čajových lyžičkách.


Cibuľový čaj

2 rozkrojené cibule varíme ½ hodinu v ¾ vody v prikrytom hrnci. Môžeme osladiť medom


Čaj z materinej dúšky

4 až 5 lyžíc materinej dúšky zalejte 1l vriacej vody a nechať luhovať 15-20 min. Vrieť.
Precediť a podávať.


Bylinkový odvar na podporu vykašliavania (pri tzv. mokrom produktívnvom kašli)

V horúcej vode sparte po 2 polievkové lyžice skorocelu, ibišteku (kvet alebo koreň), podbeľu a sladkého drievka. Môže sa osladiť medom. Pije sa 3 x denne.


Skorocelový sirup


Umyté skorocelové listy osušte a zasypte 3 lyžičkami cukru. Nechajte 24 hodín luhovať v sklenej nádobe. Uvoľnenú šťavu vymačkajte a podávate 1 malú lyžičku 3 x denne.


Studený zábal


Namočenú bavlnenú plienku alebo uterák do studenej, prípadne vlažnej vode, látku zľahka vyžmýkate a priložte dieťatku na hrudník. Do zápalu kvapnúť niekoľko kvapiek eukalyptového, levanduľového alebo borovicového oleja. Prekryte vlhkú látku suchou osuškou a nechajte ho asi ½ hodiny takto zabalené. Potom zábal odstráňte a dieťa starostlivo vyutierajte.


Inhalácia výparov

V horúcej vode sparte 3 až 4 polievkové lyžičky kamiliek. Hrniec s horúcou zmesou položte na stôl. Posaďte sa s dieťaťom na stoličku, nakloňte hlavy nad hrniec a cez hlavy si pretiahnite deku alebo si prevesením veľkej látky cez nábytok vytvorte malú „parnú jaskyňu“.
Buďte stále v blízkosti dieťaťa a dávajte pozor na horúci hrniec, pretože mu môže hroziť obarenie. Mením. Deťom vytvorte „parnú jaskyňu“ tak, aby oni boli v postieľke a hrniec s horúcou zmesou v dostatočnej vzdialenosti za mrežami postieľky.