Povery o príkrmoch

v kategórií: Jedáci
prečítaní: 2719

Podávanie kozieho mlieka
Nie je vhodné na výživu dojčiat, pretože má nízky obsah vitamínov a vysoké množstvo bielkovín, minerálnych látok a tukov. Nehodí sa ani pri alergii na kravské mlieko. Určitá časť detí s alergiou na bielkovinu kravského mlieka reaguje tiež na bielkovinu kozieho mlieka

Podanie sójového mlieko
Bežne predávané sójové mlieko nie je mlieko v pravom zmysle slova. Nie je vhodné nim bezdôvodne nahradzovať dojčenské alebo bežné okrem preto, že sa z neho zle vstrebáva vápnik. V niektorých situáciách sa používa dojčenské sójové mlieko na doporučenie lekára.

Podávanie mlieka s nízkym obsahom laktózy – mliečneho cukru tiež bezlaktózového mlieka
Tieto mlieka sú určené iba pre deti s preukázaným nedostatkom laktózy a o ich používaní by mal rozhodnúť lekár.

Podávanie ovocných džúsov ako zdroju vitamínu C
Šťavy a džúsy bývali doporučované umele živeným deťom v čase keď´vitamín nebol pridávaný do náhrad materského mlieka. Dnes ním väčšinou obohatené sú. Dojčené deti dostávajú dostatok vitamínu C z materského mlieka. Po zavedení príkrmov ho poskytuje dostatok ovocia a zeleniny. Takže šťavičky síce môžu spestrovať výber tekutín po zavedení príkrmov ale nie sú nevyhnutné.

Nepodávať dojčeným deťom strukoviny
WHO ich naopak doporučuje ako zdroj bielkovín. To ale nie je v našich podmienkach nutné – dojčatá majú v porovnaní s doporučovanou dávkou bielkovín nadbytok. Napr. V USA bývajú zelený hrášok alebo zelené fazuľové strúčiky prvou podanou zeleninou.

Podávanie obilninových kaší nedojčeným deťom od 6 mesiacov, dojčeným od 8 mesiacov
Vekový rozdiel medzi dojčenými a nedojčených deťmi v podávaní kaší nie je vedecky podložené. Deťom mladším ako 6 mesiacov nie je vhodné podávať obilninové kaše, ktoré obsahujú lepok.

Pri niektorých deťoch sa môže objaviť alergia na materské mlieko -
Ak sa u dieťaťa objaví alergiám, nie je to alergia na kravské mlieko ale alergia na bielkovinu kravského mlieka, ktorá sa dostala do materského mlieka.

Zahájenie podávanie príkrmov v čase keď dieťa presiahne 6 kg - Hmotnosť dieťaťa nemá bezprostrednú súvislosť s podávaním príkrmov. Hmotnosť 6 kg presahuje polovica českých dojčiat už v šiestich mesiacoch

Zahájenie podávania príkrmov v čase, keď dieťaťa dobre kontroluje pohyby hlavou, sedí s oporou a je schopné prehĺtať z lyžičky aj stravu, ktorá nie je tekutá
Nervovo-svalový vývoj dojčaťa je podmienkou na zahájenie podávania príkrmov, ale to nie je podmienkou zahájenia podávania príkrmov v najnižšom veku, keď je dieťa fyzicky schopné príkrm prijímať, by ich malo dostávať.

Po pol roku sa rytmus prijímanie potravy sa ustáli na 5 x denne, pokúste sa ho dodržovať, mesačne nahraďte jednu mliečnu dávku príkrmom

Toto je návod pre umelo živené deti, vychádzajúcu zo zahájenie podávania príkrmov v 4 mesiacoch. Pri dojčených deťoch sa "dávky" nenahradzujú. Je doporučované pokračovať v dojčení podľa potreby. Rovnako nie je odôvodnené čakať celý mesiac na zaradenie ďalšieho typu príkrmu.

Dieťa sa musí naučiť piť z fľašky a preto im ju treba ponúknuť
Dieťa sa nemusí naučiť piť z fľašky. Fľaška by sa rozhodne nemala používať aspoň počas prvých 4-6 mesiacov. Podať dieťaťu fľašku pri problémoch s dojčením, dojčenie sa tým naopak zhorší.

Detský čaj je vhodný od ukončeného 1 týždňa života
Toto je komerčná propagácia niektorých druhov čajov. V prvých mesiacoch dojča nepotrebuje čaj ani inú tekutinu okrem mlieka.

Dieťa musí vypiť denne 1/2 litra mlieka
Dojčené dieťa nemusí dostávať mlieko ako nápoj. Vhodnejšie je dbať o dostatočné zastúpenie skupiny "mlieko-mliečne výrobky". Potraviny v tejto skupine sú navzájom zameniteľné, pretože poskytujú rovnaké živiny.