FAQ
časté otázky o pôrode v Brne

v kategórií: Made in Brno
prečítaní: 2159

1. Kde to je?
Fakultná nemocnica Bohunice má pobočku pôrodnicu Obilný trh. Aj v Bohuniciach aj na "Obilňáku" je pôrodnica. Ja som rodila obidva razy na Obilnom trhu.

2. Kontaktná osoba FN Bohunice
Kontakt na primára Bohunickej pôrodnice, ktorý v 2002 bol primárom na Obilnom trhu je mpetrenko(zavinac)seznam.cz
telefónne číslo na neho je +420 532 233 843 sekretariát p. Katka
Kaderková

3. Kontaktná osoba v pôrodnici na Obilnom trhu
Kontakt na pôrodnicu na Obilnom trhu kde sa narodili obidvaja chalani je na vrchnú sestru: pani Marie Kameniková kamenik(zavinac)fnbrno.

4. Predpôrodná príprava
V obidvoch pôrodniciach robia predpôrodné prípravy bližšie info na:

5. Treba navštevovať gynekologickú poradňu v Brne?
Na poradňu pre tehotné netreba chodiť do Brna, stačí až prehliadka v deň pôrodu. Ak chcete prísť skôr je ideálne hneď pri príchode a potom v deň pôrodu je potrebné vyplniť menej formulárov.

6.Čo to stojí ?
Naša poisťovňa neprepláca nič. Poistka do zahraničia to neprepláca tiež, nepomôže ani vyplnenie formulára E 111. Všetko sa platí v hotovosti. Majú aj posterminál, netreba naháňať bankomat : )) Nás to stálo 14.000,-- CZK za pôrod a 4.000,-- CZK za nadštandardnú izbu. Všetkých spolu aj s manželovou stravou.
Aj prvý krát aj druhý krát tak isto ,aj keď teraz zvýšili v ČR oproti roku 2002 DPH. Prvý krát som tam bola 6 dní po pôrode, druhý krát 4 dni, z toho 1 na štandartnej – lacnejšej izbe . S cisárskym by to bolo okolo 20.000,--, to záleží aj na tom či chcete 1/2 nadštandard (dve izby ,pre dve rodinky, spoločná sprcha a WC) alebo úplný (na 1 izbu jedno WC + kúpeľňa)

7. Kedy do Brna?

My tam máme známych tak sme mohli ísť 5 dní pred termínom, išli sme 10.1.2002 a malý sa narodil 15.1.2002. S druhým bábom som bola ráno v poradni a doktor mi povedal že termín nemám 15.3.2005 ako som si myslela, ale 5.3.2002.To bolo 3.3.2005 keď mi to povedal a bola som otvorená na 1cm. Takže sme sa rýchlo zbalili a šli.

8. Aké doklady cez hranice?
Na matrike pre obvod Brna kam patrí aj pôrodnica (cca 10 minút peši z Obilného trhu) nám promptne vystavili český rodný list, s tým šiel manžel na Slovenský konzulát (neďaleko centra, asi 7 minút autom). Tam bolo treba naše pasy a 2 fotky malého (to bol humor keď ho môj manžel fotil, na konzuláte mali z toho zábavu keď vyberali nejakú fotku čo by sa dala využiť.
Bábo by tam malo mať otvorené oči.) a ešte zaplatí nejaký kolok zaň 160,- CZK. Sú tam veľmi ochotní a radi pomôžu aj mimo otváracích hodín. Papier čo nám tam pre malého dali sa volá: doklad na jednorazové prekročenie hraníc

9. Ako z pôrodnice?
V Čechách a už aj u nás, je povinná autosedačka na rýchlostných komunikáciách a diaľniciach. My deti vozíme v autosedačkách stále aj z pôrodnice sme tak šli že boli normálne pripútaní. Spali celú cestu.


10. Akú národnosť bude mať dieťa?
Slovenskú, miesto narodenia Brno.

11. Čo treba vybaviť po príchode domov?
Do 48 hodín sa nahlásiť pediatrovi, najlepšie je si ho vybrať ešte pred narodením.

Preukaz poistenca:do 60 dní od narodenia je dieťa poistené na matku, stačí vybaviť až potom. Treba na to slovenský rodný list – kópiu. Netreba notársky overenú ale chcú vidieť aj originál.

Potvrdenie o trvalom pobyte: Nahlásiť dieťa na trvalý pobyt treba na príslušnom mestskom úrade v mieste trvalého bydliska matky. Niekde to robia automaticky, niekde nie. Treba pri vybavovaní príspevku pri narodení dieťaťa a ostatných peňažných dávok. Od dátumu kedy je nahlásené na trvalý pobyt sa vyplácajú prídavky na dieťa.

Rodný list - Z matriky v mieste trvalého bydliska vybavia na Osobitnej matrike v Bratislave slovenský rodný list (vypíšu tlačivo a pošlú do Bratislavy) a oznámenie o narodení dieťaťa (treba ho pri vybavovaní príspevku pri narodení dieťaťa). Treba na to notársky overenú kópiu Českého rodného listu. Oficiálne majú na to 30 dní. Ale sú tam veľmi milí a ústretoví. Bližšie info na:www.obcan.s

Príspevok pri narodení dieťaťa (kočíkové) bližšie info: www.obcan.sk

Materské bližšie info:

Prídavky na dieťa

Rodičovský príspevok

Rodičovský príspevok druhému rodičovi – od 1.7.2005 zrušené