Len jedna fľaša - veď to nevadí

v kategórií: Aby dojčenie bolo úspešné - Dr. Jack Newman, FRCPC
prečítaní: 4921

Len jedna fľaša - veď to nevadí?

(Materiály z konferencie Jacka Newmana, prevzaté z jeho prezentácie bez použitia a grafov a fotografii.)


Základ úspešného dojčenia Správne prisatie!

Čím je lepšie prisatie, tým viac mlieka dieťa dostane. Čím je lepšie prisatie, tým menšia pravdepodobnosť, že matka bude mať boľavé bradavky. Čím je lepšie prisatie, tým menšia je pravdepodobnosť, že dieťa bude „potrebovať“ dokrmovanie v prvých dňoch života.


Čo je správne prisatie?

Charakteristika: Brada dieťaťa sa dotýka prsníka. Nos dieťaťa sa prsníka nedotýka. Dieťa pokrýva viac dvorca spodnou perou, než vrchnou. (čiže je viac dvorca vidieť zhora) Dieťa je mierne nachýlené dohora. Správne prisatie Správna poloha, správne prisatie Správne prisatie Lepšie prisatie - asymetricky Asymetricky!Tradičnejšie“ Nie je až také podobné

Nachýlenie dohora


Ako dosiahnuť správne prisatie


Priečna poloha

je pre väčšinu matiek najjednoduchšia
Matka tlačí na zadnú časť dieťaťa stranou svojho predlaktia. Dlaň ruky je pod tvárou dieťaťa. Bradavka bude automaticky smerovať k hornej pere dieťaťa. Matka prejde bradavkou po hornej pere od jedného kútika po druhý (alebo prejde hornou perou dieťaťa po bradavke). Počká na široké roztvorenie úst pritiahne dieťa priamo na prsník.

Dobrá priečna poloha

Dlaň ruky pod tvárou dieťaťa Tieto ďalšie fotografie by tiež mohli zobrazovať:
Poloha futbalovej lopty Poloha poležiačky Bradavkou prejsť po hornej pere Dieťa doširoka roztvorí ústa Otvorené ústa priložiť

Úplne pritiahnuť na prsník


Ako tomuto bráni fľaša?

Dieťa nemusí otvoriť ústa doširoka, aby vzalo do úst cumlík fľaše (alebo aj dudlík samotný) Ústa pootvorí trochu a dostane odmenu. Vy by ste otvárali ústa doširoka, keby ste nemuseli? Ak dieťa neotvorí ústa doširoka, je oveľa ťažšie zaistiť, aby sa správne prisalo.


Široký cumlík

Existujú cumlíky, ktoré donútia dieťa otvoriť ústa doširoka a tak spôsobujú menej problémov? Nezmysel! Dobrý marketing, to je všetko. Existujú cumlíky, z ktorých tečie mlieko pomalšie a tým zabraňujú zmäteniu cumlíkom? Nezmysel! Dobrý marketing, to je všetko.


A ak sa dieťa neprisaje správne?

Matka bude s väčšou pravdepodobnosťou pociťovať bolesť. To môže vyústiť do „potreby“ dokrmovať. Dieťa bude ťažšie získavať mlieko. V prvých pár dňoch, keď je mlieka málo (ale dostatok!), to môže znamenať, že dieťa nedostane vôbec žiadne mlieko. A to vyústi v čo? - viac dokrmovania.


Ovplyvňuje fľaša správne satie?

Aby dieťa v prvých pár dňoch dostalo mlieko, musí sa správne prisávať a správne sať. Keď saje správne, dostáva mlieko, čo posilňuje správne satie.


Prečo by nemalo normálne, zdravé, donosené dieťa vedieť správne sať?

Postupy pri pôrode majú silný vplyv Dieťa nemusí správne sať, aby získalo mlieko z fľaše.


Je možné, aby dieťa odmietalo prsník?

Samozrejme, je to ten najhorší problém, spôsobený skorým podaním fľaše. Dieťa chce získať mlieko. Je hladné.


Ak ho nezíska z prsníka a získa ho z fľaše, musí byť génius na to, aby si v tom urobilo jasno?


Môže dieťa získať dostatok mlieka aj keď nesaje správne?


Samozrejme, môže!

Toto je dôvod, prečo je tento problém taký sporný
(“moje dieťa dostávalo fľašu a dojčenie bolo aj tak bez problémov“) Ak má matka veľa mlieka, dieťa môže dostať kopec mlieka, aj keď nesaje správne. Ale nie je efektívne, dojčenie môže trvať dlho alebo byť časté. A matka ho môže začať mať bolesti.


Boľavé bradavky

Boľavé bradavky väčšinou znamenajú nesprávne prisatie. Nie vždy sa to dá ľahko napraviť, ale začať na 2. deň je oveľa lepšie než na 22. deň Dokrmovanie zvyčajne nie je riešením Neprikladať dieťa k prsníku nič nevyrieši.

To, že bradavky nebolia, neznamená, že je prisatie správne

Mizerné prisatie, ale všetko je v poriadku Môže len jedna fľaša spôsobiť problémy?

Vypočujte si matky!

Dieťa sa prisávalo dobre, ale keď dostalo fľašu, niečo sa zmenilo”. Prečo je také ťažké tomu veriť? Matky si „vpečatia“ techniky, ktoré sa naučia v nemocnici. Prečo by si dieťa nemohlo vpečatiť pitie z fľaše?


Môže niekoľko fľašiek spôsobiť problémy?

Vypočujte si matky! Dávala som dieťaťu fľašu na noc, aby som mohla spať, a keď som mu ju prestala dávať, bolesti bradaviek boli okamžite preč.“ Prečo je také ťažké uveriť tomuto? Ja verím matkám, ktoré mi povedali toto alebo niečo podobné.
Nikto nepochybuje, že dieťa môže uprednostňovať cumlík značky Nuk, pred napr. zn. Evenflo, alebo cumlík zn. Playtex pred Evenflo, atď., atď. Nikto nepochybuje, že dieťa môže uprednostňovať matkin pravý prsník pred ľavým alebo naopak....


Prečo by dieťa mohlo uprednostňovať jeden prsník pred druhým?

Pretože… Matke sa v pravom prsníku tvorí viac mlieka a tok mlieka je rýchlejší. Deti majú rady rýchly tok. Tvar bradavky alebo konzistencia tkaniva prsníka umožňuje dieťaťu jednoduchšie uchopiť pravý prsník. 2. bod môže vysvetľovať 1. bod, však? Alebo oboje Nie sú toto presne tie isté dôvody, pre ktoré dieťa môže uprednostňovať umelú náhradu prsníka pred matkiným prsníkom? Tie isté dôvody! Fľaša poskytuje stály a väčšinou rýchly tok. Ak aj je mlieka veľa, tok mlieka z prsníka môže byť prerušovaný a rôzne sa líšiť, najmä po prvých minútach Cumlík fľaše je oproti prsníku takmer vždy jednoduchšie uchopiť. Dieťa možno nútiť uchopiť cumlík fľaše Dieťa nemožno donútiť uchopiť prsník


Časť z typického emailu


Poslednú dobu, vždy ráno so mnou Zachary začal bojovať, keď sa snažím ho nadojčiť, ako keby hovoril: „Daj mi fľašu, je to pre mňa jednoduchšie a chcem ju TERAZ!“ Zdá sa mi to alebo začal uprednostňovať fľašu predo mnou?


Ďalší typický email
Mám pocit, že pri pokusoch dojčiť môjho 6-týždňového syna som zlyhala. Ako viete, keď plakal od hladu, utiekala som sa k fľaši. Teraz skrátka nechce prsník. Vždy sa ho najprv snažím priložiť na prsník. Ešte pred dvoma týždňami som bola schopná ho dojčiť aspoň chvíľu a potom som ho dosýtila fľašou, vedela som, že to môže spôsobiť problémy, ale bol stále hladný. Teraz je výlučne kŕmený z fľaše a ja som z toho veľmi sklamaná.


Ďalší
Moje 6 a pol-týždňové dievčatko muselo byť po pôrode pre hypotóniu a ťažkosti s kŕmením umiestnené na novorodeneckej jednotke intenzívnej starostlivosti. Potom jej diagnostikovali Prader-Williho syndróm. Počas pobytu v nemocnici som úspešne dojčila (25 ml). Snaha vziať ju domov ma donútila sústrediť sa na kŕmenie z fľaše dúfajúc, že po príchode domov budem dojčiť. Teraz sa odmieta dojčiť a vyžaduje fľašu.“ A na záver, nikto nepochybuje ani o tom, že dieťa môže buď uprednostňovať matkin prsník pred fľašou, alebo odmietať fľašu. Niekoľkokrát do týždňa dostávam emaily alebo prijímam telefonáty: „Ako mám naučiť moje 6 (8, 10, 18 atď.)-týždňové, alebo dokonca aj ročné, dieťa na fľašu?“ Väčšinou tí istí ľudia, ktorí neveria, že existuje zmätenie cumlíkom, radia matkám, aby včas začali s fľašou, aby sa dieťa na ňu naučilo. Ide o zmätenie cumlíkom? Nazvite to ako chcete, ale fľaša spôsobuje problémy. Neznamená to „buď - alebo“. Dieťa nemusí prsník odmietnuť, ale taktiež ho nemusí prijať tak dobre, ako by mohlo problémy. Dokážete po jednom pohľade do tváre novorodenca povedať: „Tento nebude mať po podaní fľaše problémy?“ Je nutné vôbec spôsobiť problémy, dokonca aj malé? V podstate… V podstate práve dieťa, pri ktorom je najväčšie riziko, že bude mať problémy s dojčením, má najväčšiu šancu dostať fľašu (ak má matka ploché bradavky, alebo je dieťa napr. spavé). Tajomstvo: Ploché bradavky neexistujú! Samozrejme, v niektorých nemocniciach dostávajú fľaše všetky deti, ale to je už iný problém.
Laktačná poradkyňa stanovila diagnózu, že pravá bradavka je „mierne“ vpáčená Ploché bradavky? Deti sa učia dojčiť… dojčenímDôkaz! Postupujem na základe medicínu založenej na dôkazoch!“ Pre mňa nie je jediný dôvod, prečo by som mal dokazovať, že z hľadiska dojčenia je nevhodné dávať dieťaťu do úst fľašu (alebo aj len dudlík). Ale aj tak som vám predložil zopár štúdií, ktoré potvrdzujú môj pohľad na vec.


Dávať dieťaťu do úst umelú náhradu prsníka nie je fyziologické, je to intervenčná technika!

Povedzte si to veľakrát po sebe: „Je to intervenčná technika.“ Áno, ale… Žiadne „keď“, „a“ ani „ale“. Bremeno dokazovania je na tých, ktorí sú za intervenciu. Intervenciám sa treba vyhýbať, pokiaľ nie sú nevyhnutné. Kde sú štúdie, ktoré by dokazovali, že používanie fľaše je bezpečné? A už ani nehovoriac o poškodzovaní dojčenia? Ach, áno, zabudol som, „skúsenosti“. V poriadku, tu je dôkaz Mizuno K, Ueda A. Changes in sucking performance from nonnutritive sucking to nutritive sucking during breast- and bottle-feeding. (Zmeny v spôsobe satia z nenutritívneho na nutritívne počas dojčenia a kŕmenia fľašou) Pediatr Res 2006;59:728-31Z výsledkov tejto štúdie je zrejmé, že kŕmenie z fľaše je úplne iná metóda výživy, bez ohľadu na snahu, aby sa kŕmenie z fľaše viac podobalo dojčeniu.“ Ďalšia štúdia Gomes CF, Trezza EMC, Murade ECM, Padovani CR. Surface electromyography of facial muscles during natural and artificial feeding of infants. (Povrchová elektromiografia tvárových svalov počas prirodzeného a umelého kŕmenia dojčiat) J Pediatr (Rio J) 2006;82(2):103-9 V podstate táto štúdia dokazuje, že pri dojčení sa zapájajú iné svaly, než pri kŕmení z fľaše.

Dlhodobé skúsenosti s fľašami?

Pohárik sa používa omnoho dlhšie než fľaša!
Kŕmenie pohárikom je staršie než fľašou Lyžičky (poháriky) zo stredoveku Najstarší pohárik? Ruka sformovaná do tvaru pohárika Staršia než pyramídy

10 krokov zahŕňa nepoužívanie umelých náhrad prsníka (cumlíkov, fliaš,...) Kramer MS, et al. Promotion of breastfeeding intervention trial (PROBIT): a randomized trial in the Republic of Belarus. JAMA 2001;285:413-20Základné zdravotnícke služby a hygienické podmienky sú veľmi podobné“ tým, ktoré existujú v rozvinutých Západných krajinách. Ďalšia štúdia DiGirolam AM, Grummer-Strawn LM, Fein S. Maternity care practices: implications for breastfeeding. (Postupy v pôrodnici: dôsledky pre dojčenie) Birth 2001;28:94-100 Skúmala vplyv jednotlivých postupov (ich počet a druh) BFHI na dĺžku dojčenia Fakty zisťované dotazníkom zasielaným poštou Zaoberala sa piatimi postupmi, ktoré mohli matky overiť Všimnite si, že neskoré začatie prvého dojčenia znamenalo „neskôr než hodinu po pôrode“

Niekoľko ďalších odkazov o účinnosti krokov BFHI

Cattaneo A, Buzzetti R. Effect on rates of breastfeeding of training for the Baby Friendly Hospital Initiative. (Vplyv školení pre BFHI na množstvo dojčiacich žien) Br Med J 2001;323:1358-62 Dulon M, Kersting M, Bender R. Breastfeeding promotion in non-UNICEF certified hospitals and long term breastfeeding success in Germany. (Podpora dojčenia v nemocniciach bez titulu BFHI a dlhodobý úspech pri dojčení v Nemecku) Acta Paediatr 2003;92:653-58 Philipp BL, Merewood A, Miller LW, et al. Baby-Friendly Hospital Initiative improves breastfeeding initiation rates in a US hospital setting. (BFHI zlepšuje počet žien, ktoré v nemocniciach v USA začnú dojčiť) Pediatrics 2001;108:677-81 Merten S, Dratva J, Ackermann-Liebrich U. Do Baby-Friendly hospitals influence breastfeeding duration on a national level? (Ovplyvňujú nemocnice s titulom BFHI dĺžku dojčenia na celoštátnej úrovni?) Pediatrics 2005;116:e702-e708 www.pediatrics.org/cgi/doi/10.1542/peds.2005-0537


Fľaše a Candida albicans

Morrill JF, Heinig MJ, Pappagianis D, Dewey KG. Risk factors for mammary candidosis among lactating women. JOGNN 2005;34:37-45
Fľaška bola hlavným rizikovým faktorom pre kolonizáciu matky i dieťaťa.“...preskúmali sme otázku kolonizácie v podskupine 21 matiek, ktoré nemali ragády. Z nich tie, ktoré v prvých dvoch týždňoch používali fľašu, malo 50% pozitívny test na Candidu (6/12), v porovnaní s tým, medzi tými, ktoré fľašky nepoužívali, sa nevyskytla (0/9).“

Niektoré deti potrebujú dokrmovanie Áno, príležitostne.

Väčšina detí by ho však nepotrebovala, keby sa:

dojčenie začalo včas, bez obmedzení deti nekŕmili podľa hodiniek (3 hodiny?) matke pomohlo dosiahnuť správne prisatie použilo stláčanie prsníka dieťa preložilo na druhý prsník, keď už z prvého nepijeStláčanie prsníka – dobrá pomôcka

Ukážky videí detí mladších než 3 dni

Ale čo ak dieťa naďalej „musí“ byť dokrmované? Takmer nikdy nie je nutné použiť fľašu!

Najlepší spôsob ako dokrmovať Na prsníku Prečo je to lepšie? Dieťa sa stále dojčí. Deti sa učia dojčiť dojčením. Matky sa učia dojčiť dojčením. Dieťa neodmietne prsník. Dojčenie predstavuje viac než len príjem mlieka.


Nedarí sa nám to!

V poriadku, nič nefunguje vždy. Čím viac skúseností má pomocník, tým jednoduchšie to je. Takže – prax! Čím lepšie je prisatie, tým je menšia pravdepodobnosť, že budete potrebovať laktačnú pomôcku tým jednoduchšie sa používa tým skôr ju matka nebude potrebovať


Ale najdôležitejšie je pomôcť matkám dosiahnuť správne prisatie!

Predchádzajúca fotografia Pred tým, než sa použije suplementor alebo laktačná pomôcka, snažte sa o čo najlepšie prisatie. Niet divu, že máme s používaním tejto veľmi užitočnej pomôcky problémy.

1. Priložte dieťa na prsník tak, aby ste dosiahli najlepšie možné prisatie a potom...


2. Potom čo?


3. Naučte matku, ako pozná, že dieťa pije mlieko (video).

4. Použite stláčanie prsníka, aby dieťa vypilo čo najviac.

5. Ak dieťa nepije aj napriek stláčaniu, vymeňte strany.

6. Pred použitím laktačnej pomôcky vymeňte strany aspoň dvakrát.

7. Keď ste pripravený vložiť hadičku...
Odsuňte prsník

8. Vyhľadajte kútik úst dieťaťa.

9. Opatrne vsuňte hadičku priamo do úst, smerujte ju mierne k podnebiu.

Ak je hadička správne umiestnená, mlieko cez ňu začne bežať.
Funguje to.

Netreba prilepovať hadičku.

Netreba hadičku naplniť mliekom.
Ak sa počas vsúvania hadičky dieťa odpojilo od prsníka, nebolo vôbec prisaté (alebo prinajlepšom bolo slabo prisaté)

Ak laktačná pomôcka funguje tak, ako by mala, dieťa môže za veľmi krátku dobu vypiť veľa mlieka.


Kŕmenie pohárikom

Nemalo by sa používať, ak sa dieťa prisáva. (vtedy treba pužiť laktačnú pômocku!)

Poväčšine by sa na novorodeneckých jednotkách intenzívnej starostlivosti mal pohárik používať, ak matka nie je prítomná alebo sa dieťa neprisáva. Ak sa dieťa prisáva, použite laktačnú pomôcku! Kŕmenie pohárikom, pohľad zboku Kŕmenie pohárikom


Kŕmenie po prste

Dieťa sa takto pripravuje na prijatie prsníka používa sa pred pokusom o priloženie dieťaťa (alebo po tom, čo bol tento pokus neúspešný). Nie v prvom rade preto, aby sa vyhlo fľaši.
Nemalo by sa používať, ak dieťa prijíma prsník.Kŕmenie po prste

Ako držať hadičku Ak sa používajú tieto techniky, fľaše nie sú takmer nikdy nutné Znovu zmätenie cumlíkom Ak zmätenie existuje, tieto techniky pomáhajú sa mu vyhnúť. Ak zmätenie neexistuje, poškodia niečo tieto iné metódy? Prvou voľbou je laktačná pomôcka, pretože dieťa je na prsníku a dojčí sa! Fľaša je poslednou voľbou. Možno ju budete musieť použiť, ale len veľmi zriedkakedy. Všetky ostatné voľby sú niečo medzi tým (dieťa si môže zvyknúť na kŕmenie pomocou prsta akékoľvek kŕmenie mimo prsník prináša toto riziko).


Kto je zmätený?

Dieťa zmätené nie je! Dieťa vie presne, čo chce. Ak mu dáte prsník a dostane trochu mlieka a ak mu dáte fľašu a mlieka je veľa, bude mu to jasné. Z tohto dôvodu by sme sa mali vyhnúť akémukoľvek dokrmovaniu mimo prsník.


A čo signály, ktoré matkám dávame?

Ak v nemocnici bežne používame fľašu, nevysielame tým jednoznačný signál? Nevadí, ak dieťaťu podáme fľašu Fľaše sú dobré, dokonca nevyhnutné Nemáte dostatok mlieka Vám dojčenie nejde Ak bežne dokrmujeme... Nevysielame tiež signál? Vám dojčenie nejde! Je v poriadku dokrmovať, vlastne je to dobre. A je to pravda? Ak matka správne začne a dostane sa jej správnej pomoci, potom je zriedkavé, že by dieťa niekedy potrebovalo dokrmovať. Dokrmovanie alternatívnymi metódami, ak dokrmovanie nie je nevyhnutné, nie je dobrý postup. A čo umelé mlieko? Ak aj používame alternatívne metódy kŕmenia, umelému mlieku by sme sa mali v prvých dňoch života vyhnúť. Na rovinu

Čo si myslím o umelom mlieku ja:

Malo by byť považované za liečivo, a ako každé liečivo, by bolo byť používané, len ak je to nevyhnutné.
Nemalo by byť nevyhnutné pre prevažnú väčšinu detí, nikdy.
(„Pohodlie“ nie je nevyhnutnosť).
Firmy vyrábajúce umelú výživu nám úspešne vnútili zoznam svojich produktov.Sme šokovaní!


Ako môžete také niečo povedať?


Pretože umelé mlieko nie je materské mlieko. Je to imitácia, a nie veľmi vydarená.
Neexistuje spôsob ako napodobiť materské mlieko, pretože neexistuje štandardné materské mlieko, ktoré by sa dalo napodobniť.

Ako sa materské mlieko mení
Každej žene sa tvorí iné mlieko
Vzhľadom na gestačný vek dieťaťa
Vzhľadom na stravu matky

Mení sa počas dňa
Podľa toho, koľko času uplynulo od pôrodu
Počas kŕmenia
V závislosti od toho, ktorý prsník ponúknete ako prvý
Počas menštruačného cyklu
Vzhľadom na počet predchádzajúcich tehotenstiev

V závislosti od toho, akým spôsobom sa mlieko získa
Zmeny počas dňa
Zmeny v obsahu tuku
Ale... zmeny v obsahu tuku

Zmeny v obsahu lyzozýmu po 18. mesiaci
Ale... zmeny v obsahu lyzozýmu
A to je len začiatok.
Čo však chýba umelému mlieku?

Na začiatok, čo tak kolostrum?
Kde sa dá kúpiť kolostrum Similac (Similostrum)?

A čo biele krvinky?


Materské mlieko šité na mieru

A to je len začiatok
Celý imunitný systém, vrátane faktorov chrániacich pred zápalom, ktoré sprevádzajú imunitné reakcie. Celý systém výživových faktorov, ktoré pomáhajú stimulovať vývoj čreva, mozgu, imunitného systému a dýchacích orgánov. Polynenasýtené mastné kyseliny s dlhým reťazcom. A to nie je všetko.


Oligosacharidy

Ak matka trpí autoimunitným ochorením, môže preniesť chorobu na dieťa prostredníctvom protilátok v mlieku? Najčastejšie sa vyskytujúcim imunoglobulínom v materskom mlieku je sekrečný IgA, ale neexistuje dôkaz, že by sekrečný IgA bol patogénnou protilátkou v autoimunitných ochoreniach. V každom prípade sekrečný IgA sa neabsorbuje cez gastrointestinálny trakt. Neexistuje dôkaz, že IgG z materského mlieka sa absorbuje do obehového systému dieťaťa. IgM je takisto z obehového systému dieťaťa vylúčený.

Ak je, ako som spomínal, umelé mlieko také odlišné od materského, nakoľko je odlišné od kolostra?


Kolostrum a umelé mlieko sú rovnaké z týchto hľadísk: Obe sú tekutiny

Ktoré umelé mlieko je najbližšie ktorému kolostru?

Dojčené dieťa predstavuje normu


Deti kŕmené umelým mliekom v prvých pár dňoch prijímajú príliš veľa nevhodnej tekutiny, ktorá sa úplne líši od toho, čo by mali dostať (kolostrum). Kde sú dôkazy, že umelé mlieko môžeme bezpečne podávať deťom? A také množstvo? Bremeno dokazovania je na tých, ktorí propagujú intervenciu!

Jedna dávka umelého mlieka? Čo zlé sa môže stať?

Teoreticky, jedna dávka umelého mlieka v prvých pár dňoch alebo týždňoch môže zvýšiť riziko rozvoja: - Cukrovky prvého typu - Zápalového ochorenia čreva - Alergie - Astmy - Koliky - Zvýšené riziko cukrovky prvého typu Sekvencia aminokyselín (ABBOS) albumínu kravského mlieka, ktorá stimuluje produkciu protilátok proti ß bunkám pankreasu, čo v konečnom dôsledku vedie k cukrovke prvého typu (juvenilnej) – tento predpoklad už nie je všeobecne prijímaný, ale aj tak možný. Najnovšia teória sa opiera o fakt, že dojčené dieťa má lepšiu imunitu slizníc - Zvýšená stimulácia inzulínu umelým mliekom v porovnaní s materským vyúsťujúca do inzulínovej rezistencie (cukrovka druhého typu) - Zvýšené riziko obezity alebo nadváhy (cukrovka druhého typu) - Zvýšené riziko zápalového ochorenia čreva Iná črevná flóra u dojčeného dieťaťa než u dieťaťa kŕmeného umelým mliekom - Poranenia steny čreva vyúsťujúce do absorbcie cudzorodých bielkovín a iných makromolekúl - Spomalenie „uzavretia čreva“ - Zvýšené riziko gastroenteritídy v mladom vekuPoranenie steny čreva?

Zdá sa, že výlučné dojčenie nezvyšuje riziko prenosu HIV viac než výlučné kŕmenie umelým mliekom V skutočnosti môže mať dokonca ochranný účinok Čiastočné dojčenie s akýmkoľvek dokrmovaním môže zásadným spôsobom zvýšiť riziko prenosu HIV Referencie Coutsoudis A, Pillay K, Kuhn L, Spooner E, Tsai W-Y, Coovadia HM et al. Method of feeding and transmission of HIV-1 from mothers to children by 15 months of age: prospective cohort study from Durban, South Africa. (Spôsoby kŕmenia a prenos HIV-1 z matiek na deti do 15 mesiacov, výskumná kohortná štúdia z Durbanu v Južnej Afrike) AIDS 2001;15:379-87
Podporujúce štúdie Iliff PJ, Piwoz EG, Tavengwa NV, et al. Early exclusive breastfeeding reduces the risk of postnatal HIV-1 transmission and increases HIV-free survival. (Rané výlučné dojčenie znižuje riziko postnatálneho prenosu HIV-1 a zvyšuje šancu na život bez HIV) AIDS 2005;19:699-708

Záver:
„Čím striktnejšie sú HIV-pozitívne matky schopné výlučne dojčiť, tým nižšie je riziko HIV alebo úmrtia ich dojčiat.“


Alergia a astma

Skorý kontakt s cudzorodými bielkovinami, čím sa dieťa senzibilizuje. Väčšina štúdií dokazuje ochranu dojčených detí, aj keď vykonať dobré štúdie je ťažké Skutočnosť, že existujú štúdie, ktoré nepreukázali ochranu neznamená, že tieto štúdie sú správne alebo boli správne vykonané Prítomnosť cudzorodých bielkovín v materskom mlieku neznamená, že dieťa získa alergiu na tieto bielkoviny. V skutočnosti je pravdepodobné, že to má ochranný význam! Savino F, Cresi F, Pautasso S, et al. Intestinal microflora in breastfed colicky and non-colicky infants. (Črevná mikroflóra dojčených detí s kolikou a bez koliky) Acta Paediatr 2004;93:825-9 Dve skupiny Založené na výpovediach rodičov Pri deťoch „trpiacich kolikou“ sa čas, ktorý preplakali, odhadol na 297 minút (± 33,6) a u deťoch, ktoré „kolikou netrpeli“, na 102 minút (±32,3) Vyšetrené pediatrom, z lekárskeho hľadiska nebola zistená zjavná príčina


Opice makak rézus

Bailey MT, Coe CL. Maternal separation disrupts the integrity of the intestinal microflora in infant rhesus monkeys. (Oddelenie od matky narúša integritu črevnej mikroflóry mláďat opíc makak rézus) Dev Psychobiol 1999;35:146-155
Psychologický stres signifikantne znížil počet laktobacilov vylučovaných z čreva...“


Krvácanie z konečníka

Arvola T, Ruuska T, Keränen J, et al. Rectal bleeding in infancy: clinical, allergological, and microbiological examination. (Krvácanie z konečníka v detstve: klinické, alergologické a mikrobakteriálne vyšetrenie) Pediatrics 2006;4:e760-8
... celkový počet baktérií a počet bifidobaktérií a laktobacilov v stolici bol pri týchto pacientoch nižší v porovnaní s kontrolnou skupinou.“ Štúdia o deťoch kŕmených umelým mliekom Stettler N, Stallings V, Troxel AB, et al. Weight gain in the first week of life and overweight in adulthood. A cohort study of European American subjects fed infant formula. (Hmotnostný prírastok v prvom týždni života a obezita v dospelosti. Kohortná štúdia o Európanoch a Američanoch kŕmených umelým mliekom) Circulation 2005;111:1897-1903Na záver možno skonštatovať, že táto štúdia dokazuje zásadný nárast rizika obezity v dospelosti spojený s narastajúcim prírastkom na váhe počas prvého týždňa života.“ Avšak tento výsledok môže byť spôsobený aj opačnou kauzalitouExistujú alternatívy?

- Odstriekané kolostrum od matky
- Materské mlieko z banky mlieka. Každá pôrodnica nie ako aj oddelenie šestonedelia by malo k dispozícii darované materské mlieko
- Glukóza s odstriekaným kolostrom

- Glukóza
- intravenózne podaná glukóza, ak je to nevyhnutnéAký signál vysielame?

Ak matke povieme: „Vezmeme tých pár cenných kvapiek kolostra, ktoré ste odstriekali a dáme ich vášmu dieťaťu“, vyšleme určitý signál. Ak matke povieme: „Ále, odstriekali ste len pár kvapiek, dáme dieťaťu umelé mlieko,“ vyšleme úplne iný signál. Ktorý z tých signálov ju podporí tom, aby pokračovala v dojčení?


Hypoglykémia

Kontakt koža na kožu zvyšuje hladinu glukózy v plazme De Rooy L, Howden J. Nutritional factors that affect the postnatal metabolic adaptation of full-term small and large for gestational age infants (Nutričné faktory, ktoré ovplyvňujú popôrodnú metabolickú adaptáciu donosených novorodencov, malých a veľkých vzhľadom na gestačný vek): www.pediatrics.org/cgi/content/full/109/e42 Hladina glukózy a ketónov v krvi detí malých vzhľadom na gest. vek (SGA) a veľkých vzhľadom na gest. Vek (LGA) Do štúdie sa zahrnulo 65 SGA (<2. percentil) a 39 LGA (>98. percentil) detí Počas prvých 7 dní po pôrode sa merala koncentrácia glukózy a ketónov v krvi pred kŕmením Deti sa výlučne dojčili, dojčili s dokrmovaním umelým mliekom alebo výlučne kŕmili umelým mliekom
V nasledujúcich grafoch predstavujú krúžky výlučne dojčené deti, štvorčeky dokrmované deti a trojuholníky deti kŕmené výlučne umelým mliekom
V hladinách glukózy sa po celý čas testovania nezistili významné rozdiely medzi skupinami so SGA s rozličnou výživou.“
Pri LGA je zjavné oveľa väčšie rozpätie hladín glukózy v krvi, ako sme ukázali pri deťoch s primeranou veľkosťou vzhľadom na gestačný vek v našej predošlej práci.“Tieto údaje dokazujú, že SGA a LGA nastáva nárast v tvorbe ketónov, čo nebolo dokázané v skupine detí kŕmených umelým mliekom. Deti kŕmené umelým mliekom mali priemernú reakciu.“ Naše údaje ukazujú, že kŕmenie výlučne umelým mliekom nemusí ochrániť pre nízkymi hladinami glukózy v krvi.“ Z toho vyplýva, že SGA, ktoré sú kŕmené umelým mliekom, sú vystavené dvojitému riziku: zníženej hladine glukózy v krvi a zníženej reakcii na úrovni ketónov.“LGA, ktorých matky nemali dokázanú cukrovku, nepredstavujú vysoko rizikovú skupinu.“ Normálne hladiny glukózy novorodencovOdstriekavanie kolostra pred pôrodom

Ak má dieťa vysoké riziko hypoglykémie (matka má cukrovku prvého typu) Matka by mala začať odstriekavať kolostrum približne v 35. alebo 36. týždni tehotenstva Ak získa za deň len 1 ml kolostra, po dvoch týždňoch nazbiera 14 mlOdstriekavanie kolostra pred pôrodom

Z emailu odoslaného laktačnou poradkyňou, pomáhajúcej žene s cukrovkou prvého typuDo pôrodnice odchádzala s pôrodným plánom vyjadrujúcim jej priania, napr. aby jej dieťa po pôrode nedostalo žiadne umelé mlieko, ale VEĽA odstriekaného kolostra. Dieťa dostalo pohárikom 60 ml hneď po pôrode a nedostavila sa ani hypoglykémia, ani žiadne iné komplikácie. Po krátkom pobyte na novorodeneckej jednotke intenzívnej starostlivosti už bol so svojou matkou a je to tak aj naďalej.“Odstriekavanie kolostra pred pôrodom

Od inej laktačnej poradkyneMinulý týždeň som mala prípad“ žena s cukrovkou prvého typu (tehotenská cukrovka, pravdepodobne však už prítomná pred tým), ktorá mala nestabilnú hladinu cukru v krvi počas tehotenstva a pôrodu. Odstriekavala si kolostrum do mikroskúmaviek (na krv) s objemom 1,5 ml. Dieťa po pôrode vážilo 3,8 kg a čo najskôr mu boli podané 3 ml kolostra, bolo v teple a čoskoro po pôrode bolo veľmi dobre dojčené. Hladina cukru v krvi nikdy neklesla pod 3,4 (57 mg%) a nikdy nedostal umelé mlieko, len vopred odstriekané kolostrum a dojčenie – a každé dokŕmenie bolo len veľmi malé, maximálne 3 ml“. Podľa údajov gynekológa v nemocnici Waikato, v Hamiltone na Novom Zélande... Kde ženy na prenatálnej klinike zaoberajúcej sa vysoko rizikovými prípadmi štandardne povzbudzujú k odstriekavaniu kolostra pred narodením dieťaťa... Nezvýšil sa počet predčasných pôrodov Percento prevozu novorodencov matiek s cukrovkou na novorodeneckú jednotku intenzívnej starostlivosti kleslo vďaka tomuto prístupu z 50 % na 7% Ako podporujeme dojčenie


 Ešte od inej laktačnej poradkyne
Pamätáte sa na pacientku, ohľadom ktorej som Vám písala, aby ste mi poradili s plánovaním kŕmenia pri cukrovke prvého typu, ktorá si pred pôrodom ručne odstriekavala mlieko? Keď prišla do nemocnice, mala odstriekaných takmer 30 cm2, a jedna zo sestier na oddelení šestonedelia to po 24 hodinách vyhodila miesto toho, aby to podala dieťaťu!“
Tehotenská cukrovka nie je to isté, čo cukrovka prvého typu a deti matiek s tehotenskou cukrovkou si väčšinou bez problémov udržiavajú normoglykémiu Samozrejme, že sa dieťa môže hneď po pôrode výborne dojčiť a jeho hladina cukru neklesne. Je to možné? A je možné, že je normálne, že hladina glukózy klesne? Normálna hladina glukózy v krvi novorodencov Tajomstvo


Kolostrum a materské mlieko predchádzajú a liečia hypoglykémiu lepšie než umelé mlieko

Pretože kolostrum a materské mlieko nestimulujú vylučovanie inzulínu pankreasom dieťaťa tak, ako umelé mlieko Už roky sa vie, že trocha kolostra je lepšia než veľa umelého mlieka


Ako podať tento typ dokrmu?

Prvá voľba: laktačná pomôcka na prsníku

Druhá voľba: pohárik alebo kŕmenie po prste Ak z nejakého dôvodu pri dieťaťa nie je možné použiť prvú a druhú možnosť je takisto dosť nepravdepodobné, že by bolo schopné piť z fľaše Je oprávnené použiť nasogastrickú sondu, alebo intravenóznePredčasne narodené dieťa

Pri predčasne narodených deťoch je ešte dôležitejšie vyhnúť sa umelému mlieku. - predpríprava čreva! - rastové faktory - imunitné faktory


Infúzie sú lepšie než umelé mlieko
Ale ešte lepšie materské mlieko z banky mlieka, ak sa matke ešte netvorí dostatok mlieka.

Ak sa nad tým zamyslíme a považujeme dojčenie za dôležité a pokúsime sa vyhnúť prístupu „vždy sme to robili takto“, zistíme, že existujú aj iné možnosti!
Nedajte sa dotlačiť do obranného postavenia


Normou je dojčenie! Normou je dojčené dieťa!


Najskôr je nutné preveriť bezpečnosť zásahov, až potom ich použiť.

Zásahy majú riziká, a tak pri akomkoľvek zásahu treba zvážiť riziko nezasahovania v danom individuálnom prípade (napr. použitie fortifikátorov pre predčasne narodené deti)